Datové centrum DigiPlex pomůže udržet Oslo v teple

DigiPlex data center in Ulven

Norský operátor datovýxh center DigiPlex oznámil, že plánuje odebírat odpadní tepelnou energii z areálu v Ulvenu v Oslo a využije ji k vytápění obytných nemovitostí.

Společnost se dohodla na partnerství s dceřinou společností Fortum, která má podobné dohody s vlastníky datových center ve Skandinávii. Společnost také poskytne společnosti DigiPlex studenou vodu pro potřeby chlazení.

Zařízení v Oslo by mohlo zahřát až 5000 bytů, jakmile bude systém plně funkční.

“Digitalizace musí směřovat k zelenému světu a naše spolupráce s firmou Fortum Oslo Varme je důležitým krokem v tomto směru. Od podzimu roku 2019, kdy budou koncoví uživatelé v Norsku procházet web, budou nepřímo přispívat k vytápění bytů v Oslo,” říká Gisle Eckhoff, generální ředitelka společnosti DigiPlex.

DigiPlex provozuje datová centra poháněná 100% elektřinou z obnovitelných zdrojů, zařízení sídlí ve Švédsku, Norsku a Dánsku.

Využití odpadního tepla může výrazně zlepšit efektivnost datového centra, což pomáhá vyhnout se odvádění cenné energie do atmosféry, ale vyžaduje systém dálkového vytápění, rozsáhlou síť potrubí s horkou vodou k určenému cíli, na rozdíl od topení na místě. Takové sítě jsou obzvláště populární v severní Evropě – například ve Stockholmu, téměř 90 procent budov je zapojeno do systému dálkového vytápění.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment