Čína spustila podvodní datové centrum

Beijing Highlander

Beijing Highlander, čínský námořní specialista, představil podvodní datové centrum v přístavu Zhuhai v Kuang-tungu.

Vzduchotěsná tlaková nádoba pojme stojany serverů, které budou napájeny kompozitním kabelem ze břehu, který jej také připojí k internetu, a bude chlazena mořskou vodou. Je to součást projektu instalace podvodních datových center připojených k pobřeží Číny, počínaje pilotním projektem obrovského přístavu plánovaného na ostrově Hainan.

“Největší překážkou rozvoje datových center je spotřeba energie. Spotřebují příliš mnoho energie a nelze je zastavit ani na vteřinu. Mořskou vodou lze snížit spotřebu energie přibližně o 30 procent,” uvádí China News Service, citující Xu Tan, viceprezidentku společnosti Highlander.

Highlander tvrdí, že v příštích pěti letech plánuje vybudovat řadu podmořských datových center v pobřežních vodách, včetně přístavu volného obchodu Hainan, oblasti Velkého zálivu Guangdong-Hong Kong-Macao, delty řeky Yangtze a Bohai Rim Economic Circle. V současné době se podílí na instalaci a uvedení kabelu do provozu pro test, který bude probíhat od června 2021 do května 2022. V tomto okamžiku bude pro vlády, vědecko-výzkumné instituce a finanční instituce a plně komercializován bude ve druhé polovině z roku 2023, podle zprávy o společnosti Zaotech.

Podvodní datová centra mohou dodávat kapacitu bez využití hodnotné půdy, mohou být energeticky efektivní díky mořské studené vodě a mohou být umístěna v blízkosti lidské populace. Průkopníkem tohoto konceptu byl projekt společnosti Microsoft Natick, který po dobu dvou let provozoval 12 rackové datové centrum ve vodách u pobřeží Skotska.

Natick zjistil, že zařízení ponechané bez dozoru v dusíkové atmosféře bylo osmkrát spolehlivější než servery běžící v konvenčním datovém centru na zemi.

V srpnu společnost Highlander oznámila plán na vybudování podvodních datových center v rámci rozvoje přístavu volného obchodu v Hainanu (FTP). Hainan FTP plánuje proměnit celý ostrov Hainan v Jihočínském moři o rozloze 35 000 km2 na největší čínskou speciální ekonomickou zónu s politikou nulového cla na zboží a zvláštním zaměřením na cestovní ruch a odvětví vyspělých technologií. Osobně to naplánoval a prosazoval čínský generální tajemník Si Ťin-pching.

FTP bude velmi potřebovat datová centra a jeho tropické klima by mohlo být nevýhodou. Velká datová centra fungují nejlépe při nízkých teplotách a Hainan je 19 stupňů severně od rovníku, s nízko položenou zemí a vysokými teplotami. Pozemní datová centra by při chlazení spotřebovala hodně energie, zatímco místní teplota vody je kolem 24°C, což je pro chlazení datového centra naprosto dostačující.

Pro projekt Hainan společnost Highlander podepsala spolupráci s partnery China Mobile Lenovo, China Communications Service Construction a Qi’anxin Technology Group.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: China News Service

Související články

Leave a Comment