Aramco a stc uvádí na trh 55,4 petaflops superpočítač Dammam 7

Dammam 7 Supercomputer

Saúdskoarabský státní ropný gigant Aramco a Saudi Telecom Company (stc) spustili nový superpočítač. S 55,4 petaflops výkonu patří Dammam 7 k první desítce nejvýkonnějších superpočítačů na světě. Systém postavila společnost Cray, dceřiná společnost HPE.

Superpočítač CS-Storm je vybaven procesory Intel Xeon Gold 6248 (2,5 GHz), GPU Nvidia Tesla V100 a propojením InfiniBand.

Dammam 7, pojmenovaný podle prvního ropného vrtu objeveného v Saúdské Arábii, pomůže největšímu světovému producentovi ropy pokračovat v hledání fosilních paliv zpracováním obrovských geofyzikálních datových souborů.

Podrobné 3D modely společnosti také pomohou zjistit, jak bezpečněji a rychleji využívat známé zásoby ropy, čímž se sníží překážky pro další těžbu ropy. Aramco má práva na druhé největší prokázané zásoby ropy na světě.

Nedávné vyšetřování agentury Bloomberg zjistilo, že společnost Aramco pravděpodobně značně podhodnocuje své emise uhlíku, protože nezveřejnila produkci mnoha svých rafinérií a petrochemických závodů. Ve skutečnosti se skutečné emise mohou téměř zdvojnásobit a přidat přibližně 55 milionů metrických tun oxidu uhličitého. To jsou zhruba roční emise celého Portugalska.

V návaznosti na tento článek společnost Aramco uvedla, že začne zveřejňovat přímé emise ze svých globálních operací koncem tohoto roku. Zpráva CDP a Climate Accountability Institute zjistila, že Aramco je odpovědné za 4,5 procenta celosvětových průmyslových emisí skleníkových plynů od roku 1988 do roku 2015.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment