atNorth oznamuje 60MW+ datové centrum ve Finsku – s opětovným využitím tepla

atNorth hyperscale DC

Severský poskytovatel datových center atNorth oznámil hyperscale zařízení ve Finsku, které se otevře s výkonem 60 MW a bude poskytovat teplo pro komunitu.

Areál FIN04 v Kouvala, 140 km severovýchodně od Helsinek, bude mít okamžitý výkon 60 MW a po úplném vybudování by se mohl rozšířit na „několik stovek megawattů“, říká atNorth.

Místo bude desátým datovým centrem společnosti atNorth, která se v roce 2017 oddělila od severské servisní společnosti Advania a získává a buduje datová centra podporovaná švýcarským investorem Partners Group, který koupil atNorth v roce 2021.

Areál je určen pro kolokační zákazníky, stejně jako velké stavby na míru pro hyperscalery.

„Tato dohoda je dalším charakteristickým okamžikem pro atNorth. Kouvola je kritickým místem pro naše další pracoviště, protože pokračujeme v expanzi a uspokojujeme rostoucí poptávku po vysoce výkonných službách,” řekl generální ředitel atNorth Eyjolfur Magnus Kristinsson.

„V současné době jednáme s několika společnostmi zabývajícími se umělou inteligencí, hyperscalery a také mezinárodními organizacemi vyžadujícími vysoce výkonnou výpočetní techniku, které vidí jasnou výhodu přesunu do severských zemí za účelem dekarbonizace jejich IT zátěže.“

Město Kouvola má systém dálkového vytápění provozovaný místní energetickou společností KSS Energia, jejíž generální ředitel Marko Riipinen řekl: „Jsme nadšeni, že můžeme spolupracovat se společností atNorth na zavedení praxe opětovného využití tepla, která může sloužit jako inspirace pro další podniky, které se snaží splnit cíle udržitelnosti a přispět k lepšímu světu.“

Starostka města Marita Toikka ocenila opatření v oblasti cirkulární ekonomiky v regionu: „Kouvola je vyhledávanou, udržitelnou destinací. Vítáme obchodní investice od odpovědných společností, jako je atNorth, které vidí přínos v pomoci pokročit v digitalizaci ekologicky odpovědným způsobem.”

Společnost AtNorth nedávno získala dvě finská datová centra, FIN01 a FIN03, ve Vallile a Espoo, od své bývalé mateřské společnosti Advania a také oznámila výstavbu třetího 15MW zařízení v Espoo.

Společnost také staví 30MW zařízení v Dánsku, které má být otevřeno na konci roku 2024. Společnost v srpnu koupila švédskou HPC firmu Gompute a přidala dalších 10 MW kapacity.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment