Aleph Alpha a Cerebras Systems vyvíjejí suverénní AI řešení

Cerebras' WSE-3

Cerebras Systems a Aleph Alpha spojují síly, aby vyvinuly suverénní řešení umělé inteligence (AI). Nejprve se zaměří na vytváření generativních AI modelů, které budou trénovány s vysokou přesností. To bude provedeno ve spolupráci s BWI GmBH, německým veřejným poskytovatelem IT služeb vlastněným Ministerstvem obrany, a bude použito německými ozbrojenými silami.

„Toto partnerství s Cerebras znamená závazek Aleph Alpha k budování nové třídy výpočetně efektivních AI modelů, které jsou suverénní a důvěryhodné pro použití vládami a občany,“ řekl Jonas Andrulis, zakladatel a CEO Aleph Alpha. „Vybrali jsme si Cerebras kvůli jejich světové AI expertíze a bezkonkurenční technologii wafer-scale, která nám umožňuje trénovat špičkové AI modely s vysokou efektivitou.“

Aleph Alpha bude také první evropskou organizací, která nasadí superpočítač Cerebras CS-3 ve svém datovém centru, Alpha ONE. Alpha ONE je používáno pro výzkum a vývoj AI aplikací jak pro veřejný sektor, tak pro soukromé podniky. Zde budou obě společnosti vytvářet základní modely, multimodální modely a nové architektury modelů.

„Jsme poctěni, že si nás Aleph Alpha vybrala k pokroku ve špičkové AI pomocí našeho špičkového hardwaru a ML expertízy,“ řekl Andrew Feldman, CEO Cerebras. „S působivou historií Aleph Alpha v tvorbě suverénních a bezpečných AI řešení věříme, že toto nové partnerství vytvoří novou třídu AI modelových architektur, z nichž budou moci těžit vlády a podniky po celém světě, bezpečným a zabezpečeným způsobem.“

Datové centrum Alpha ONE bylo spuštěno v roce 2022 a nachází se v GovTech Campus v Německu. Aleph Alpha byla založena v roce 2019 týmem mezinárodních vědců, inženýrů a výzkumníků za účelem vývoje technologie umožňující generativní AI.

Cerebras je čipová společnost známá svým systémem CS-2, poháněným Wafer-Scale Engine společnosti. Nedávno oznámila, že si pronajme 2,5 MW kapacity v plovoucím datovém centru Nautilus v Kalifornii pro nasazení svého AI hardwaru. Společnost představila nejnovější verzi svého wafer-sized polovodiče v březnu 2024, který má čtyři biliony tranzistorů a 900 000 „AI jader“ spolu s 44 GB on-chip SRAM. Když je kombinován do systému Cerebras CS-3, společnost tvrdí, že čip je schopen 125 peak AI petaflops. To může být škálováno až na 2 048 CS-3 v jednom klastru, pro údajně 256 exaflops AI výpočetního výkonu. Společnost údajně zkoumá možnost počáteční veřejné nabídky ve druhé polovině roku 2024.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Foto: Cerebras

Související články

Leave a Comment