Cerebras a G42 zahajují stavbu AI superpočítače Condor Galaxy 3 s výkonem 8 exaFLOPS

Cerebras G42 Condor Galaxy 3

Společnost Cerebras Systems, průkopník v oblasti akcelerace generativní umělé inteligence, a přední technologická holdingová skupina G42 se sídlem v Abú Zabí společně oznámily stavbu Condor Galaxy 3 (CG-3), třetího clusteru ze své konstelace AI superpočítačů Condor Galaxy. Condor Galaxy 3 obsahuje 64 nově představených systémů CS-3 z dílny společnosti Cerebras využívajících nejrychlejší AI čip na trhu Wafer-Scale Engine 3 (WSE-3) a nabídne 8 exaFLOPS AI s 58 miliony jader optimalizovaných pro umělou inteligenci.

Strategické partnerství společností Cerebras a G42 dosud přineslo 8 exaFLOPS výkonu AI superpočítače prostřednictvím modelů Condor Galaxy 1 a Condor Galaxy 2, které se oba řadí k největším AI superpočítačům na světě. Condor Galaxy 3, který se nachází v texaském Dallasu, zvyšuje současný celkový výkon sítě Condor Galaxy na 16 exaFLOPS.

„Prostřednictvím Condor Galaxy 3 pokračujeme v realizaci naší společné vize transformace globálního inventáře výpočetní techniky AI díky vývoji největších a nejrychlejších AI superpočítačů na světě,“ uvedl technický ředitel skupiny G42 Kiril Evtimov. „Stávající síť Condor Galaxy vytrénovala některé z nejlepších open-source modelů v odvětví, které si stáhly desítky tisíc uživatelů. Se zdvojnásobením kapacity na 16 exaFLOPS se těšíme na další vlnu inovací, kterou superpočítače Condor Galaxy umožní.“

Srdcem Condor Galaxy 3 je 64 systémů Cerebras CS-3. Každý systém CS-3 využívá nový WSE-3 se 4 biliony tranzistorů a 900.000 jádry optimalizovanými pro AI. WSE-3, který vyrábí společnost TSMC na pětinanometrovém uzlu, poskytuje dvojnásobný výkon oproti předcházející generaci při zachování stejné spotřeby energie a ceny. WSE-3, vytvořený speciálně pro trénování největších modelů umělé inteligence v oboru, poskytuje ohromující vrcholový výkon AI 125 petaFLOPS na čip.

„Jsme hrdí na to, že právě naše nově představené systémy CS-3 sehrají klíčovou roli v našem průkopnickém strategickém partnerství se společností G42,“ uvedl generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Cerebras Andrew Feldman. „Condor Galaxy 3 a další následnické superpočítače budou dohromady poskytovat desítky exaFLOPS výpočetní kapacity pro umělou inteligenci. To představuje významný milník ve výpočetní technice pro umělou inteligenci, který přinese bezkonkurenční výpočetní výkon a efektivitu.“

Společnost Condor Galaxy vytrénovala nejmodernější, špičkové modely generativní AI včetně Jais-30B, Med42, Crystal-Coder-7B a BTLM-3B-8K. Jais 13B a Jais30B jsou nejlepší dvojjazyčné arabské modely na světě, které jsou nyní k dispozici prostřednictvím Azure Cloud. BTLM-3B-8K je špičkovým 3B modelem číslo jedna na HuggingFace, který nabízí výkon 7B parametrů v odlehčeném 3B parametrickém modelu pro inferenci. Med42, vyvinutý s M42 a Core42, je předním klinickým LLM (velkým jazykovým modelem), který byl za víkend vytrénován na Condor Galaxy 1 a překonává MedPaLM po stránce výkonu i přesnosti.

Condor Galaxy 3 bude k dispozici ve druhém čtvrtletí roku 2024.

TZ

Související články

Leave a Comment