5-qubitový kvantový počítač připojen k superpočítači Lumi ve Finsku

VTT's Helmi quantum computer

Finské CSC – IT Center for Science nainstalovalo kvantový počítač do svého superpočítače Lumi.

Helmi (finsky Pearl), kvantový počítač od finské výzkumné organizace VTT, byl připojen k Lumi. Skupiny uvedly, že je to poprvé v Evropě, kdy je tento druh hybridní služby spojující superpočítač a univerzální kvantový počítač otevřen pro výzkumníky.

Společnosti uvedly, že integrace umožní hybridní počítačové projekty a podpoří vývoj požadovaných kvantových algoritmů a softwaru.

První finský kvantový počítač, 5-qubitový Helmi hostovaný finským technickým výzkumným centrem VTT, byl uveden do provozu v roce 2021.

Lumi se nachází v datovém centru CSC v bývalé papírně v Kajaani a zahájil provoz v roce 2021. Superpočítač HPE Cray EX je schopen více než 375 petaflopů a špičkový výkon je potenciálně vyšší než 550 petaflopů. LUMI je 4112-uzlový systém s procesory AMD Epyc „Trento“ a GPU AMD MI250X a je na třetím místě v nejnovějších seznamech Top500 a Green500 nejvýkonnějších a energeticky nejúčinnějších superpočítačů. Je lídrem v Evropě na obou frontách.

Spojení bylo vybudováno ve spolupráci mezi VTT Technical Research Centre of Finland, CSC a Aalto University v rámci finské Quantum-Computing Infrastructure FiQCI.

„VTT chce dělat aplikovaný výzkum pomocí kvantového počítače a dozvědět se více o těchto možnostech. V kvantovém počítání vidíme velký potenciál pro urychlení inovací ve prospěch firem i celé společnosti. Budeme pokračovat ve vytváření větších a výkonnějších kvantových počítačů, které budou také dostupné uživatelům prostřednictvím stejné brány,“ řekl Pekka Pursula, manažer výzkumu ve VTT.

Pekka Manninen, ředitel LUMI, dodal: „LUMI je nyní nejvýkonnější kvantovou superpočítačovou infrastrukturou na světě, navíc je přední platformou pro umělou inteligenci. To znamená, že máme všechny ovladače budoucnosti výpočetní techniky hladce integrované a připravené k použití.“

Pilotní přístup k infrastruktuře bude poskytnut uživatelům z finských univerzit a výzkumných organizací.

20-qubitový kvantový počítač je v současné době ve vývoji ve státním VTT, s 50-qubitovým upgradem plánovaným na rok 2024.

Minulý měsíc EuroHPC JU vybral šest lokalit pro hostování kvantových počítačů. V Česku bude v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě instalován kvantový systém známý jako LUMI-Q. V Polsku bude systém hostit Poznaňské superpočítačové a síťové centrum (PSNC) přidružené k Ústavu bioorganické chemie Polské akademie věd (PAS).

Barcelonské superpočítačové centrum ve Španělsku bude také hostit kvantový počítač, který bude instalován a integrován do superpočítače MareNostrum 5 ve spolupráci s Institut de Física de Altes Energies (IFAE) a International Iberian Nanotechnology Laboratory (INL) v Portugalsku.

V Německu má být hostitelem připravovaného kvantového systému Leibniz Supercomputing Center. Již v roce 2023 zpřístupní LRZ evropským uživatelům kvantový demonstrátor Q-Exa financovaný BMBF. 100qubitový systém pak přibude v dalších krocích do roku 2026 prostřednictvím klasického výběrového řízení. Jako hostitelé byli vybráni také Cineca v Itálii a GENCI ve Francii.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment