Vláda Spojeného království pořizuje kvantový simulátor Atos

Atos Quantum Learning Machine

Vláda Spojeného království koupila druhý kvantový simulátor od francouzské firmy Atos.

Podle oznámení vládního výběrového řízení zaplatila UK Research & Innovation v prosinci společnosti Atos 385 000 liber za ‚Quantum Learning Machine‘ (QLM).

„The Quantum Learning Machine je kvantový simulátor – počítačový systém pro simulaci chování kvantových počítačů,“ uvedlo výběrové řízení. „Centrum Hartree má v současné době jednu jednotku a kupuje druhou, aby se odstranily problémy se zajišťováním zdrojů kvůli velkému množství uživatelů, kteří chtějí přístup.“

Vláda uvedla, že pořizovaný systém umožňuje simulaci kvantových počítačů až do 38 qubitů a bude s 3letou podporou a údržbou.

Atos QLM, který přišel na trh v roce 2017, využívá servery Atos BullSequana X800 a vytváří simulace kvantových počítačů na základě tří různých režimů kvantového programování – modelu brány, modelu žíhání a analogového modelu.

Hartree Centre, které se nachází v Daresbury Laboratory, je jedním z mála britských superpočítačových center zaměřených na průmyslové aplikace, což znamená, že podniky mají přístup k odborným znalostem a HPC, které nejsou běžně dostupné mimo velká průmyslová odvětví a akademickou sféru. V centru se nachází 4 petaflops Scafell Pike Bull Sequana X1000 a stávající Atos Quantum Learning Machine, stejně jako systém Bull Atos Nvidia DGX1 Max-Q známý jako Jade 2 pro University of Oxford. Dříve hostoval superpočítač IBM Blue Gene/Q Blue Joule o výkonu 1,4 teraflopu, než byl v roce 2016 přesunut do zařízení DiRAC v Institutu pro výpočetní kosmologii na Durhamské univerzitě.

Atos již dříve oznámil dohody o dodávkách QLM pro Galician Supercomputing Center, Leibniz Supercomputing Centre a OVHcloud.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment