Maďarsko slavnostně uvedlo do provozu superpočítač Komondor

University of Debrecen supercomputer

Maďarská vláda slavnostně uvedla do provozu nový superpočítač, známý jako Komondor.

Vysoce výkonný počítač (HPC) se nachází v centru vládní agentury pro rozvoj IT (KIFU) v kampusu univerzity v Debrecenu v druhém největším maďarském městě a stál 4,7 miliardy forintů (12,8 milionu dolarů).

Komondor má kapacitu 5 petaflopů a přístupové rychlosti kolem 100 Gbps a je založen na systému Cray EX, podobném systému superpočítače Frontier.

Instalace a testování systému byly zahájeny v září 2022. Přibližně 80 procent kapacity bude poskytovat oddíl s akcelerací GPU, ale systém bude mít také oddíl založený na CPU a také vyhrazený oddíl pro umělou inteligenci a analýzu dat.

Oddíl GPU bude obsahovat 50 uzlů, každý s 64jádrovým AMD Epyc 7763 a čtyřmi GPU Nvidia A100 s celkovým výkonem 4 petaflops.

Oddíl CPU bude mít 140 uzlů se dvěma 64jádrovými AMD Epyc 7763 s celkovým výkonem 0,7 petaflops. Zbývající kapacita bude generována umělou inteligencí (dva uzly HPE Apollo 6500 Gen10 plus, každý se dvěma 64jádrovými AMD EPYC 7763 a osmi GPU Nvidia A100) a velkými datovými oddíly (jeden uzel SMP/NUMA s 12 18jádrovými Intel CPU Xeon Gold 6254.

Superpočítač má také 10 petabajtů úložiště a odpadní teplo generované HPC bude využito k vytápění sousedního městského koupaliště.

Podle informací poskytnutých KIFU bude Komondor vyžadovat pouze výkon kolem 300 kW. Přibližně tři čtvrtiny kapacity superpočítače budou k dispozici výzkumným pracovníkům po celé zemi, zatímco zbytek bude k dispozici podnikům.

“Výsledkem více než 2letého vývojového procesu je, že dnes můžeme Komondor předat uživatelům. S tímto počítačem, který má také vynikající výkon na regionální úrovni, můžeme provádět hloubkový výzkum, jako je rozpoznávání řeči a obličeje, výzkum klimatu, telekomunikace, řízení dopravy, energetika, optimalizace výroby, výzkum léků nebo precizní medicína. Tradiční počítače pro tyto účely nejsou vhodné,“ řekl Dr. Endre Spaller, prezident vládní agentury pro rozvoj informačních technologií.

Systém je na 199. místě v nejnovějším seznamu Top500.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment