Švýcarské CSCS nahradí superpočítač Piz Daint novým softwarově definovaným systémem Cray

CSCS's Piz Daint system

Švýcarské národní superpočítačové centrum (CSCS) nahrazuje svou vlajkovou loď superpočítač Piz Daint ve švýcarském Luganu novým systémem Cray.

Stávající 25 petaflops Piz Daint systém Cray XC40/XC50 bude nahrazen novým systémem HPE Cray s názvem Alps, který bude založen na architektuře Shasta.

Specifikace nebyly sdíleny, ale první fáze vývoje již probíhá. První část nového systému Alp bude nainstalována na konci roku 2022 a do dubna 2023 zcela nahradí Piz Daint.

Softwarově definovaný superpočítač

Thomas Schulthess, ředitel CSCS, uvedl, že nový systém bude využívat softwarově definovanou infrastrukturu včetně virtuálních klastrů a mikroslužeb za účelem poskytnutí flexibilnějších výzkumných příležitostí a vytvoření „superpočítače pro všeobecné účely“.

“Nepořizujeme jednoduše nový počítač, který bude integrován do nezměněného výpočetního střediska, dovybavujeme výpočetní středisko v několika fázích rozšiřování,” řekl. “V současné době provozujeme v CSCS různé počítačové systémy pro různé potřeby, ale v budoucnu bude existovat pouze jedna infrastruktura.”

“Například pro MeteoSwiss jsme dosud provozovali vyhrazený počítač. V budoucnu bude MeteoSwiss počítat na jednom nebo více oddílech této nové infrastruktury.“

CSCS, která byla založeno v roce 1991, poskytuje výzkumným pracovníkům přístup k superpočítačům pro výzkumnou komunitu. Zdroje CSCS jsou otevřené akademické sféře, jakož i průmyslu a podnikatelskému sektoru. Středisko provozuje společnost ETH Zurich a nachází se v Luganu. Zařízení má v současné době pět superpočítačů; HPE Blue Brain 5 zaměřený na neurovědy a strukturu mozku; systémy AROLLA a TSA, které společně fungují pro meteorologickou službu MeteoSwiss; Cray XC40 Grand Tavé; a Cray XC40/XC50 Piz Daint, který byl zařazen mezi 10 nejvýkonnějších superpočítačů v seznamu Top500 z června 2020, ale do listopadu vypadl.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Swiss National Supercomputing Centre

Související články

Leave a Comment