Na veletrhu Amper 2022 jsme požádali Lukáše Votrubce ze společnosti Schneider Electric o rozhovor. Nástin toho, co vše řeší portfolio produktů a služeb společnosti Schneider Electric, resp. APC, přináší následující text.
Petr Smolník: Dobrý den Lukáši, já Vás zdravím v AVERIA NEWS. Vy jste manažer ve společnosti Schneider Electric a divizi Secure Power?
Lukáš Votrubec: Ano.
PS: Jakou roli v tom hraje ten brand APC?
LV: APC má v tomto roce 40leté výročí, takže na trhu je značka známá už dlouhou řadu let. Před nějakými patnácti lety Schneider Electric značku APC a celou společnost koupil a začlenil ji do svého portfolia. Vznikla tím jedna nová divize, která nese název Secure Power, a postupně do toho portfolia APC přibyly ještě další produkty, které rozšířily portfolio infrastruktury, kterou dnes v této divizi nabízíme.
Jsou to chladící zařízení, vetší množství rozvaděčů, zařízení pro monitoring prostředí, softwarová nadstavba EcoStruxure a další. Potom produkty a příslušenství, které dnes nabízíme jako celek, a také řešení pro serverovny a datová centra.
PS: My jsme spolu hovořili o nějakých třech hlavních okruzích, pojďme si je prosím představit.
LV: Jak jsem již zmínil, primárně vidíme naši sílu v šířce portfolia, v infrastruktuře, takže máme možnost do každé té jednotlivé části zákazníkům nabídnout naše řešení, a nebo to nabídnout i jako celek.
Jedna ta oblast je řešení pro Edge computing, to znamená infrastruktura pro výpočetní kapacitu v určeném místě u zákazníka, kterou dokážeme zákazníkovi dodat tak, aby výpočetní kapacita byla ochráněná, monitorovaná, a aby byla zálohovaná v případě výpadku nebo nějakých nepříznivých jevů v síti. Komponenty jako IT rozvaděče, záložní zdroje napětí zajistí tyto funkce a nad tím vším potom jsou ty další části, jako monitoring prostředí a softwarová nadstavba EcoStruxure IT, tzn. to je to hlavní, co nabízíme.
PS: To je za tu část Edge computing?
LV: Přesně tak.
PS: Ta druhá měla takový speciální název, měli jste tam to Xko uprostřed…
LV: Přesně tak. Je to celá softwarová nadstavba EcoStruxure IT, která pomáhá se správou, ať už nějakého mikro nebo velkého datového centra, serverové místnosti atd. a dokáže „sedět“, monitorovat ji, zvyšovat kybernetickou bezpečnost provozovaného systému a monitorovat veškerá zařízení v systému zákazníka, která mají standardní síťovou kartu.
PS: Vy jste jeden takový produkt představili nyní na Amperu, je to tak?
LV: Přesně tak. Schneider Electric má v jednotlivých divizích vlastní verzi EcoStruxure, právě pro softwarové řešení nějakého systému z těch jednotlivých částí portfolia. Ta naše verze IT je tedy primárně určena a zacílena na ta zařízení, která mají síťovou kartu, které monitorují veškeré ty jevy v serverovně a také tímto způsobem více zabezpečují datové centrum provozované u zákazníka.
PS: Pak tady máme třetí oblast, kde jsou dvě podoblasti, a to nechám na vás…
LV: Jsou to v podstatě klíčové součásti toho portfolia, té infrastruktury, kterou nabízíme. V zálohování a napájení byla značka APC vždy průkopníkem na trhu. Dnes máme neustále doplňované a rozšiřující se portfolio záložních zdrojů napětí s lithiovými bateriemi, které přináší prokazatelné výhody navíc a které nabízíme zákazníkům na trhu.
Ta druhá oblast je neustále se rozšiřující nabídka řešení rozvaděčů pro IT, ať už menších speciálních variant nebo velkých standardních IT rozvaděčů, které vidíte v serverovnách v datových centrech.
PS: A ta druhá oblast? Jednou jsou ty UPSky a ta druhá?
LV: To byly ty rozvaděče.
PS: Rozvaděče, pardon, takže ta druhá UPSky. Já jsem to vnímal jako zabezpečení i proti tomu přepětí…
LV: To jsou všechno funkce, které primárně obsahují záložní zdroje napětí, tzn. ochranu proti nepříznivým vlivům v síti, proti přepětí, a potom zálohování těch připojených zařízení pomocí záložního zdroje v případě výpadků, ať už krátkodobých nebo dlouhodobých. Další funkcí našich záložních zdrojů jsou možnosti dalšího softwaru, kdy v případě těch výpadků dokážeme pomocí softwaru PowerChute Network Shutdown nabídnout pro serverové řešení bezpečné vypnutí jednotlivých aplikací tak, aby zákazník ochránil svá data, ochránil ty jednotlivé části, které na tom serveru běží.
Ten software dokáže právě i ve virtuálních clusterech vypnout bezpečně jednotlivé clustry dále umožňuje řídit přesun virtuálních strojů bez ohledu na ostatní virtualizační technologie. Díky tomu je tento software dostupnější pro menší podniky, které chtějí využít výhod virtualizace a zároveň tím příliš nezatížit svůj rozpočet.
PS: Máte nějakou informací k tomu, jak často dochází k takovým výpadkům, buďto v těch datových centrech nebo třeba i ve společnostech, ve firmách?
LV: Závisí to jednak na jednotlivých regionech a potom na sezóně. Samozřejmě letní bouřková sezóna přináší větší počet výpadků, větší počet a vyšší pravděpodobnost, že dojde k nějakým těmto jevům, které ovlivní elektrickou síť. Potom v těch konkrétních oblastech u náročných industriálních provozů je síť zase náchylnější na přenos nepříznivých vlivů, které ty provozy mohou do sítě přenášet a ovlivnit tak okolní prostředí. Záložní zdroj má komponenty, které dokáží tyto nepříznivé vlivy pohltit a síť ochránit. To je spíš lokální záležitost, kdy vidíme neustále, že ty funkce, kterou ty záložní zdroje napětí mají, mají v těchto místech smysl. Nebo samozřejmě kdykoliv se jedná o důležité zařízení, které je například umístěno v klíčové infrastruktuře státu, zdravotnictví, průmyslu atd. Musí být neustále napájeno. Zde je dnes záložní napětí nutným doplňkem.
PS: A poslední věc, na kterou jsem se Vás chtěl zeptat, pokud to ještě není tajné. Máme informace, že máte připravenou i nějakou UPSku pro gamery. Je to pravda?
LV: Ano. Gaming je neustále rostoucí odvětví, které má svůj význam na trhu. My se na gamingovou UPSku velice těšíme. Bude určena právě pro tento konkrétní segment zákazníků, jako doplněk řešení k různým herním konzolím. Zase bude připravena zajistit nepřetržitý chod a ochránit herní zařízení a odfiltrovat výpadky nebo nepříznivé vlivy ze sítě.
Doufám, že na konci roku už budeme mít toto řešení k dispozici a rádi ho představíme.
PS: Děkuji Vám za rozhovor, mějte se hezky a držím palce.
LV: Díky moc, také, na shledanou.
[…] další část ze série rozhovorů s Lukášem Votrubcem ze společnosti Schneider Electric, nyní na téma Edge […]
[…] další část ze série rozhovorů s Lukášem Votrubcem ze společnosti Schneider Electric, nyní na téma Edge […]
[…] další část ze série rozhovorů s Lukášem Votrubcem ze společnosti Schneider Electric, nyní na téma Edge […]
[…] další část ze série rozhovorů s Lukášem Votrubcem ze společnosti Schneider Electric, nyní na téma Edge […]