Master v Brně otevřel ekologické datové centrum

DATACENTER NETWORK NEWS

Hostingová společnost Master Internet zahájila provoz dosud nejekologičtějších datových sálů ve svém brněnském datacentru Master DC Brno.

Zatímco menší sál je vyhrazen čistě pro provoz technologií Masteru, ten prostornější bude sloužit zákazníkům. Oba nové sály Master DC Brno jsou prvními svého druhu v Česku, které využívají technologii Liebert Economizer. Princip spočívá v přivádění chladného čerstvého vzduchu v zimním období z venkovního prostředí přes dvoustupňovou filtraci přímo do zdvojené podlahy datového sálu.

V menším sále o kapacitě více než čtyř desítek racků vyhrazeném pro potřeby Masteru našly své místo především dedikované servery Dell PowerEdge R320 v různých konfiguracích. Umístěny jsou v něm i cloudové platformy OpenStack a VMware s novou SAN na bázi technologie FCoE (Fibre Channel over Ethernet). Master Internet svůj hardware osazuje výhradně procesory ze serverové řady Intel Xeon. Druhý sál pak využijí housingoví zákazníci s vlastními servery, pro které Master vybavil prostor o kapacitě téměř sedmi desítek rackových skříní. Z pohledu síťové infrastruktury jsou nové sály postaveny na ethernet fabric architektuře L3 leaf-spine a disponují standardem 40 Gb Ethernet.

Při rozšiřování datacentra vsadili v Masteru na Dell technologii Fresh Air 2.0, která umožňuje chlazení prostřednictvím takzvaného přímého freecoolingu. Díky němu je možné pro chlazení sálů využít nižších venkovních teplot namísto klimatizace. Sály jsou navíc ruku v ruce se současným trendem koncipované jako sály vysokoteplotní. Administrátoři Master Internet navíc nově nasadili a testují i software pro monitoring a řízení energetické politiky datového centra.

Související články

Leave a Comment