Lucemburská univerzita slavnostně uvedla 1,7 petaflopový superpočítač Aion

University of Luxembourg

Stroj Atos BullSequana bude sloužit k výzkumu materiálové vědy, biomedicíny a umělé inteligence.

Univerzita ve svém kampusu Belval uspořádala inaugurační ceremonii pro nový stroj v hodnotě 3,5 milionu EUR (4 miliony USD).

Systém HPC, umístěný v univerzitním datovém centru „Center de Calcul“ (CDC) v Belvalu, bude použit pro výzkum v oblastech počítačových věd, fyziky materiálů, biomedicíny a biologických věd, kryptologie a umělé inteligence, digitální historie a socioekonomické simulace.

„Vynikající výzkum a výuka potřebují vynikající výzkumné infrastruktury. S AION univerzita posiluje svou pozici mezinárodního průkopníka v HPC a dále zvyšuje svou atraktivitu pro nejžádanější akademické pracovníky, odborníky a studenty, a tím zvyšuje zásobu talentů Lucemburska,“ řekl Prof. Jens Kreisel, prorektor Lucemburské univerzity pro výzkum.

Aion, pojmenovaný po helénistickém božstvu spojeném s časem, koulí nebo kruhem obklopujícím vesmír a zvěrokruhem, je Atos BullSequana XH2000 sestávající z 318 výpočetních uzlů s procesory AMD Epyc, celkem 40 704 výpočetních jader a 81 408 GB RAM se špičkovým výkonem asi 1,7 petaflopů.

„Instalace a nastavení tohoto výkonného stroje a jeho přidruženého ekosystému byly zpožděny o jeden rok v důsledku pandemie Covid-19,“ řekl Dr. Sébastien Varrette, HPC Manager na univerzitě. „Nyní jsme velmi hrdí na tento nový nástroj, který je nejvýkonnějším superpočítačem, jaký kdy univerzita nasadila! To by nebylo možné bez obrovského úsilí zúčastněných partnerů, včetně univerzity a Atosu.“

Kombinací stávajícího univerzitního superpočítače Iris s Aionem má univerzita celkovou výpočetní kapacitu 2,8 petaflops a sdílenou úložnou kapacitu 10 petabajtů.

12,5 teflops Chaos byl instalován v roce 2007 a 145,5 teraflops Gaia následoval v roce 2011. Oba systémy byly vyřazeny z provozu v roce 2019. Iris, se špičkovým výkonem asi 1,07 petaflops, byl instalován v roce 2017. Aion bude vlajkovou lodí univerzity až do roku 2024.

Zdroj: datacenterdynamics.com

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment