Holandský superpočítač Anunna dostal upgrade

supercomputer Wageningen University & Research

Wageningen University & Research (WUR) v Nizozemsku modernizovala svůj superpočítač Anunna.

Upgrade zařízení Anunna umožní zpracovávat více dat a optimalizovat systém vysoce výkonných počítačů (HPC) pro práci s aplikacemi umělé inteligence (AI).

Specifikace upgradu nebyly sdíleny, ale umožnily jej investice ve výši 2,1 milionu EUR a zlepšily „grafický výpočetní výkon“ superpočítače. Nový hardware bude také chlazen vodou místo kapalinou, aby se zlepšila energetická účinnost. Aktualizovaný systém bude k dispozici od října 2023.

Před upgradem nabízel Anunna 13 teraflopů výpočetního výkonu tvořeného 2000 jádry, čtyřmi GPU Nvidia Tesla V10 a jedním petabajtem paralelního úložiště. Procesory systému jsou procesory Intel Xeon Gold.

Alexander van Ittersum, produktový vlastník počítačových a platformových řešení a výzkumných IT řešení ve WUR, o systému řekl: „Už nebylo dost úložné kapacity. A posouváme se k aktualizovanému a více grafickému výpočetnímu výkonu, aby si aplikace AI našly místo v clusteru mnohem lépe.“

Anunna, která byla spuštěna v únoru 2019 v kampusu WUR ve Wageningen v provincii Gelderland, se používá pro výpočty klimatických modelů, mapování genomů ve skupině Animal Breeding and Genomics of Animal Sciences a pro výzkum životního prostředí.

Martien Groenen, vedoucí skupiny předsedů Animal Breeding and Genomics a uživatel Anunna, řekl: „Tehdy jsme potřebovali hodně paměti k mapování genomů, a tak byl tento výzkum genomu brzy přenesen na server Anunna. Zájem projevily i chovatelské společnosti, které také nyní ukládají data na HPC v rámci různých partnerství. Množství terabajtů se pouze zvyšuje, takže je potřeba rozšíření. Jak výpočetní výkon, tak úložný prostor jsou pro naši práci velmi zásadní. Samozřejmě tento úložný prostor v cloudu nechcete, zvláště pokud se jedná o citlivá data.“

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment