Green Mountain postaví pro TikTok 90-150MW datové centrum v Norsku

Green Mountain datacenter

Čínská platforma TikTok bude využívat datové centrum v Norsku s kapacitou až 150 MW.

Areál OSL2-Hamar, postavený a provozovaný společností Green Mountain, se bude skládat z pěti budov, každá s kapacitou 30 MW. Společnost říká, že to z něj udělá největší kampus datového centra v Norsku.

TikTok podepsal počáteční smlouvu na tři budovy s kapacitou 90 MW do listopadu 2023, ale s možností rozšíření kapacity až na 150 MW do roku 2025.

Zařízení bude plně napájeno z obnovitelných zdrojů energie, především z vodní energie. Odpadní teplo datového centra bude nabízeno okolním oblastem k nezveřejněnému využití.

„Region Hamar je ideálním místem pro naše datová centra. Zde mají přebytek obnovitelné energie, předem vymezené oblasti půdy a kompetentní pracovní sílu,“ řekl Svein Atle Hagaseth, generální ředitel Green Mountain.

„Jedná se o první hyperscale datové centrum tohoto rozsahu v Norsku a jsme vděční za to, že TikTok vyjádřil důvěru projektu. Toto zařízení se stane skutečným příkladem naší vize ‘Nastavení zeleného standardu’.“

TikTok uvedl, že datové centrum – spolu se dvěma plánovanými zařízeními v Dublinu v Irsku – je součástí jeho iniciativy „Project Clover“ k ukládání evropských dat v rámci EU.

“Project Clover je program zaměřený na vytvoření bezpečné enklávy pro evropská uživatelská data TikTok,” řekl Theo Bertram, viceprezident TikTok pro evropské vládní vztahy a veřejnou politiku. “Tato iniciativa zavede řadu nových opatření k posílení stávající ochrany a dále sladí náš celkový přístup ke správě dat se zásadou evropské datové suverenity.”

Evropská uživatelská data TikToku se začnou od letošního roku ukládat lokálně v prvním dublinském datovém centru. Jakmile budou uvedena do provozu, společnost uvedla, že tato tři datová centra budou představovat celkovou roční investici ve výši 1,2 miliardy EUR.

TikTok samostatně pracuje na cloudové iniciativě „Project Texas“ založené na technologii společnosti Oracle, která má ukládat americká data lokálně, protože čelí rostoucí kontrole ze strany amerických zákonodárců.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment