Evropské trhy překonají v roce 2021 kapacitu 2 000 MW

London panorama

Rok 2021 bude rokem rozmachu datových center v Evropě a podle zprávy realitní firmy CBRE bude přidána kapacita více než 415 MW.

Trhy FLAP (Frankfurt, Londýn, Amsterdam a Paříž) budou mít kapacitu 415 MW – o 100 MW více než v předchozím vrcholném roce 2019, uvádí čtvrtletní zpráva CBRE o trhu. Využití této kapacity bude rychlé a celková nabídka dosáhne 2 200 MW, přičemž poptávka bude pokračovat do roku 2022 a 2023.

Podle Penny Madsen-Jones, ředitelky výzkumu datových center EMEA v CBRE, bude nová kapacita uvolněna ještě před jejím vybudováním. V průběhu roku 2020 poskytovatelé na trzích FLAP podepsali smlouvy na 440 MW nové kapacity – která má být dodána v příštích několika letech.

„Je pozoruhodné, že trh s datovými centry, který čelil výzvám v oblasti dodávek, dokázal uspokojit pokračující vysokou poptávku,“ uvedla Madsen-Jones. „Omezení nakonec vedla více zákazníků – zejména hyperscale – k pečlivému zvážení jejich potřeb datových center pro nadcházející roky, a to vedlo k vysoké předprodejní činnosti. To poskytuje společnosti CBRE úžasný pohled na využití v nadcházejících letech.“

Budování evropských datových center byla v roce 2020 poměrně uvolněné kvůli omezením způsobeným pandemií, uvedl Madsen-Jones v listopadu. S pokračujícím přechodem k online práci a maloobchodu je však poptávka po prostoru datových center velmi vysoká a toto odvětví se připravuje na to, aby ji uspokojilo.

Do roku 2021 přinesou trhy FLAP 415 MW nových dodávek, z nichž přibližně 370 MW bude přijato, podle prognóz CBRE. Více než 230 MW využité kapacity již bylo podepsáno jako předprodej.

Cloud je nyní dominantní, podle údajů CBRE představuje 80 procent tržní poptávky, a hlavními spotřebiteli dodávek datových center jsou poskytovatelé cloudů nakupující prostor velkoobchodně. Společnost předpokládá, že tato míra budování bude trvat nejméně další tři roky.

„Velká část předprodejní činnosti, kterou jsme viděli, byla zaměřena na existující zóny dostupnosti cloudu,“ řekl Madsen-Jones. „Ještě více takových aktivit uvidíme jako trh typu „build-to-suit.“

Není to však všechno růžové, protože bude stále obtížnější získávat novou půdu a spolehlivou energii: „Mnoho trhů bude i nadále čelit výzvám v oblasti přístupu a napájení v místech, kde existují zóny dostupnosti cloudu. Očekáváme, že ve výsledku uvidíme nové zóny dostupnosti vytvořené na stávajících trzích v příštích letech, což povede k pokračující vysoké poptávce.“

V průběhu roku 2020 bylo na trzích FLAP přidáno 173 MW dodávek, které zaznamenaly využití 201 MW. Trhy v současné době fungují s mírou neobsazenosti 19 procent, oproti 21 procentům před rokem.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Picture credit: Thinkstock / ZoltanGabor

Související články

Leave a Comment