Švédský královský technologický institut KTH koupí superpočítač Cray od HPE

HPE Cray Dardel

Královský technologický institut KTH ve Stockholmu objednal superpočítač 13,5 petaflops Cray EX od společnosti HPE.

Stroj nahradí stávající systém Cray XC40 institutu Beskow v Centru PDC pro vysoce výkonné výpočty v hlavním kampusu KTH ve švédském hlavním městě. První fáze se 65 000 jádry CPU bude online v červenci 2021, zatímco druhá fáze založená na GPU poběží v lednu 2022.

Nový systém bude pojmenován Dardel podle švédské romanopiskyně Thory Dardel (1899–1995) a jejího prvního manžela Nilse Dardela (1888–1994). Představuje portrét Thory od Nilse spolu s Nilsovým slavným dílem Umírající Dandy (1918). Thora je nejlépe známá pro svůj román Jag for til Paris („Šel jsem do Paříže“).

Superpočítač Dardel bude obsahovat vysokorychlostní síťové řešení HPE Slingshot a procesory AMD Epyc nové generace a GPU AMD Instinct. Budou ji používat švédští vědci k řešení ve výzkumných oblastech, včetně výpočetní dynamiky tekutin, biofyziky a kvantové chemie. Mezi průmyslové partnery využívající superpočítače na PDC patří výrobce nákladních vozidel Scania a poradenské firmy jako Sweco, Tyréns a FSDynamics.

Pojmenování superpočítačů po autorech a umělcích je v Královském institutu tradicí: Dardelův předchůdce byl pojmenován po spisovatelce a ilustrátorce dětských knih Else Beskow (1874–1953), známé jako „Beatrix Potter ze Skandinávie“.

Systémy Cray EX si nedávno objednaly americké letectvo a americké národní středisko pro výzkum atmosféry.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment