EPCC vybralo pro nový superpočítač masivní čip Cerebras

Cerebras WSE

EPCC, superpočítačové centrum University of Edinburgh, nasadí superpočítač Cerebras CS-1 pro výzkum založený na AI.

Systém Cerebras CS-1 využívá velký procesor Wafer Scale Engine (WSE) spolu se systémem HPE Superdome Flex Server pro front-end úložiště a předzpracování, což v kombinaci výrazně zkrátí dobu tréninku pro modely AI. První nasazení systému CS-1 v Evropě bude použito pro zpracování přirozeného jazyka a výzkum dat napříč veřejnými, soukromými a akademickými organizacemi.

„Jsme hrdí na to, že můžeme oznámit tuto odvážnou investici do infrastruktury a partnerství se světovými lídry v oblasti výpočetní techniky AI,“ řekl ředitel EPCC, profesor Mark Parsons. “Tato instalace umožní obrovské průlomy v naší vizi datové vědy a výrazně urychlí náš výzkum napříč genomikou a veřejným zdravím, včetně časově citlivých a naléhavých problémů, jako je využití umělé inteligence napříč velkými modely k pokroku v terapeutickém výzkumu Covid-19.”

„Jsme nadšení, že můžeme do EPCC a na evropský trh přivést náš špičkový superpočítač CS-1 AI spolu s pokročilým paměťovým serverem HPE, abychom pomohli vyřešit některé z nejnaléhavějších problémů dneška,“ řekl Andrew Feldman, generální ředitel a spoluzakladatel Cerebras. „Naší vizí s CS-1 bylo snížit náklady a těšíme se na nesčetné množství experimentů a řešení měnících svět, které vyplynou z regionálního datového centra EPCC.“

WSE je masivní procesor s jednou destičkou o rozměrech 46,2 čtverečních cm, o kterém Cerebras tvrdí, že je 56krát větší, má 54krát více jader, 450krát více paměti na čipu, 5 788krát větší šířku pásma paměti a 20 833krát větší šířku pásma než přední jednotky pro zpracování grafiky (GPU). Server HPE Flex na tomto superpočítači bude údajně vybaven 18 TB paměti, 102 TB flash úložiště, 24 procesory Intel Xeon a 12 kartami síťového rozhraní, které CS-1 poskytnou datovou šířku pásma 1,2 Tbps.

„Společnost HPE dlouhodobě spolupracuje s EPCC na vývoji řešení nejnáročnějších výpočetních problémů a jsme nadšeni, že nyní pracujeme na poskytování vysoce produktivní platformy AI,“ řekl Mike Woodacre, technický ředitel HPE společnosti HPC.

„Úzkým propojením enginu Cerebras Wafer Scale Engine s HPE Superdome Flex Server In-Memory hostitelem se snažíme umožnit výzkumným pracovníkům řešit složitá pracovní zatížení AI nebývalými rychlostmi.“

V loňském roce Pittsburgh Supercomputing Center oznámilo, že si vybralo Cerebras a HPE pro svůj superpočítač Neocortex.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment