Kabel Dunant společnosti Google z Virginie do Francie bude uveden do provozu

Grace Hopper cable

Google oznámil, že jeho podmořský kabelový systém Dunant byl nasazen a otestován a je nyní připraven k provozu.

Dunant je nyní podmořský kabel s nejvyšší kapacitou na světě, přičemž společnost tvrdí, že je schopen 250 terabitů za sekundu (Tbps).

Poprvé ohlášen v roce 2018, soukromý transatlantický kabel dlouhý 6400 km spojuje americkou Virginii se Saint-Hilaire-de-Riez na francouzském atlantickém pobřeží a bude používán k propojení bodů společnosti a regionů GCP i jejích okrajových uzlů, CDN a vyhrazených propojovacích umístění.

Google tvrdí, že kabel s 12 vláknovými páry poskytne rekordní kapacitu 250 Tbps. Společnost říká, že její space-division multiplexing technologie (SDM), kde se lasery používají k zesílení více párů vláken místo jednoho páru, umožňuje více vláken v kabelu a zároveň poskytuje vyšší dostupnost systému.

Kabel MAREA z USA do Španělska vlastněný společnostmi Facebook a Microsoft držel předchozí rekord v kapacitě kabelů a mohl by dosáhnout maxima 224 Tbps pomocí nových optických technik od společnosti Infinera.

Kabel Dunant byl vyvinut ve spolupráci se společností SubCom, které se podařilo naplánovat, vyrobit a nainstalovat kabel podle plánu navzdory pokračující globální pandemii. Kabel je pojmenován na počest švýcarského podnikatele a sociálního aktivisty Henryho Dunanta, zakladatele Červeného kříže a prvního nositele Nobelovy ceny za mír.

Podobných jako Dunant má Google ve vývoji řadu dalších kabelů. V loňském roce společnost oznámila, že nasadí nový kabel, který by propojil USA, Velkou Británii a Španělsko. Kabel Grace Hopper, pojmenovaný podle počítačové vědkyně a kontradmirála amerického námořnictva Grace Brewster Murray Hopper, je také vyráběn společností SubCom a bude vybaven 16 páry vláken a podporou 350 Tbps. Očekává se, že bude online v roce 2022. Kabel Equiano z Portugalska do Jižní Afriky má být dokončen v tomto roce.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment