ČEZ zprovoznila jedno z největších datacenter v ČR

ČEZ zprovoznila jedno z největších datacenter v ČR

Nové korporátní datové centrum Skupiny ČEZ je necelé dva roky od poklepu na základní kámen realitou. Za přítomnosti představitelů společnosti Martina Nováka, místopředsedy představenstva a ředitele divize finance ČEZ, a. s., Vítězslava Bogače, generálního ředitele ČEZ ICT Services, a. s., a Otakara Tučka, ředitele elektráren Tušimice a Prunéřov, bylo zprovozněno ve čtvrtek 13. června.

Nové datové centrum s kapacitou provozních úložišť 2 PB (kapacita zálohovaných dat přibližně 6 PB) nyní po uvedení do provozu postupně nahradí stávající datová centra, v Praze a Plzni, jejichž provoz bude ukončen.

Dalším důležitým aspektem, proč zrovna místo po bývalé Elektrárně Tušimice I, je fyzické zabezpečení pozemku. Celý areál je oplocený a pod trvalým dohledem, samotný objekt datového centra má navíc svůj vlastní perimetr ochrany, včetně speciálních skenerů na vjezd vozidel i vstup osob. Pamatováno je pochopitelně i na kybernetickou bezpečnost.

Třináct tisíc tun šrotu, převážně mosazi, mědi a železa, a deset tisíc tun železobetonu a cihel; to je vše, co zbylo z provozního zařízení Elektrárny Tušimice I. Její zašlou slávu dnes připomíná jen správní budova, jež čeká na své případné další využití. Demolice elektrárny začala v dubnu 2005, přičemž vyvrcholila na konci téhož roku unikátním odstřelem 196 metrů vysokého železobetonového komína pro více než 10 000 diváků. Elektrárna byla v provozu 35 let, její základy hloubily bagry v roce 1960, přičemž o 45 let později ji jiné bagry srovnávaly se zemí.

Související články

Leave a Comment