Baterie pro datová centra

Baterie pro datová centra

Rostoucí dostupnost a pokles ceny Li-Ion baterií nabízí provozovatelům datových center několik zajímavých možností týkajících se distribuce napájení a možných zisků z investic do těchto baterií.

Evropská asociace datových center (European Data Centre Association, EUDCA) zveřejnila článek pod názvem „Battery Opportunities for Data Centres”, jehož autorem je Gareth Williams, ředitel společnosti Arup a člen technické komise EUDCA. Článek se zabývá potenciálními výhodami, které provozovatelům datových center může využití Li-Ion baterií přinést.

Ve zdrojích nepřerušovaného napájení (Uninterruptible Power Supply/Source, UPS) se tradičně využívají olověné akumulátory (VRLA), nicméně díky nedávnému snížení ceny Li-Ion baterií se toto řešení stalo velmi zajímavou alternativou. Navíc při zohlednění úspor provozních nákladů se doba návratnosti dostává pod pět let.

Podle Garetha Williamse se na americkém trhu u některých dodavatelů UPS rozdíl v kapitálových nákladech natolik snížil, že jsou schopni svým zákazníkům nabízet řešení s Li-Ion bateriemi za stejnou cenu jako řešení s olověnými akumulátory.

Využití Li-Ion baterií přináší řadu výhod např. snížení dopadu na životní prostředí, vyšší životnost, zvýšení autonomie, zabírají menší prostor či efektivnější provoz. Navíc umožňují některé funkce, které nebyly s olověnými akumulátory možné, včetně odezvy na aktuální požadavky spotřeby. Li-Ion baterie mohou být také instalovány přímo v serverové hale na úrovní jednotek rozvodu napájení (PDU) nebo dokonce u jednotlivých stojanů. Umístění baterií mnohem blíže k zátěži IT nabízí pak řadu dalších příležitostí.

Kapacita sestavy Li-Ion baterií na úrovni stojanu umožňuje rovněž softwarově definovaný výkon napájení. Případy využití zahrnují možnost přesměrování nebo rezervování výkonu napájení tak, aby bylo možné vyhovět požadavkům specifických aplikací, stojanů či řady stojanů a během výpadku napájení přidělovat výkon na základě priority aplikace či dohod o úrovni služby (SLA).

Využití Li-Ion baterií podle Williamse nabízí současným provozovatelů datových center možnost vyvinout řadu alternativních distribučních topologií, efektivněji využít dostupnou plochu či omezit nebo eliminovat potřebu speciálního chlazení baterií. Menší rozměry a delší životnost nabízí potenciál pro generování dalších příjmů prostřednictvím poskytování služeb podpory sítě a umístění baterií blíže k bodům odběru nabízí alternativní příležitosti pro distribuci na úrovni serverové haly.

Zdroj: EUDCA

Související články

Leave a Comment