Atos a HDF Energy plánují datové centrum poháněné vodíkem na rok 2023

RENEWSTABLE POWER PLANTS

Evropský technologický gigant Atos a společnost pro výrobu a skladování obnovitelné energie HDF Energy spolupracují na vývoji řešení energie z vodíku pro datová centra.

V rámci tohoto podniku obě společnosti postaví v roce 2023 úplné datové centrum poháněné vodíkem. Mluvčí společnosti Atos řekl, že o velikosti datového centra ještě není rozhodnuto, ale očekává se, že spotřebuje mezi 1-3MW.

Off-grid datové centrum

Atos bude vyvíjet hardwarové, softwarové a integrační služby, zatímco HDF Energy dodá elektrárnu na vodíkové palivové články „Renewstable“.

Renewstable kombinuje solární nebo větrnou energii s elektrolyzérem (k výrobě vodíku), akumulaci vodíku a palivový článek (ke spotřebě vodíku). Zahrnuje také lithium-iontovou baterii.

„Buď bude vodík vyráběn na místě pomocí obnovitelné elektrárny od HDF Energy (která vyrábí vodík lokálně pomocí solárních nebo větrných elektráren zahrnutých v elektrárně), nebo bude vodík dodáván plynovodem a elektřina bude vyrobena v elektrárně Hypower společnosti HDF Energy díky jejím palivovým článkům,“ vysvětlil mluvčí.

„Cílem je zajistit, aby bylo datové centrum energeticky nezávislé na síti a aby bylo 100% napájeno dekarbonizovanou energií. Koncept „zálohy“ bude integrován do designu elektrárny.“

Vodík je v odvětví datových center považován za možný zdroj energie pro případ výpadku sítě, který nahradí špinavou naftu, která pomáhá zařízením v důsledku výpadků proudu. Nafta nejen přispívá ke změně klimatu, ale místní znečištění ovzduší může ztěžovat schválení plánování datového centra.

Microsoft v současné době testuje vodíkovou energii ve svém datovém centru v Salt Lake City, zatímco singapurský Keppel se snaží využít své zkušenosti s kapalným zemním plynem k vývoji vodíkových datových center.

“Jsme velmi nadšení, že můžeme s Atosem vyvinout první zelené datové centrum svého druhu,” uvedl Damien Havard, generální ředitel HDF.

„HDF je průkopníkem v oblasti vodíkové energie a je pro nás velmi důležité prokázat, že naše řešení Hydrogen-to-Power jsou vhodná pro zákazníky, kteří strategicky potřebují spolehlivé dodávky elektřiny. Tento další vývoj v digitálním průmyslu, kde spotřeba každým dnem roste, nám otevírá celosvětový trh. Partnerství HDF-Atos nabízí první jedinečnou a udržitelnou infrastrukturu pro tento obrovský trh.“

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment