Marocká univerzita UM6P představila nejvýkonnější superpočítač v Africe

Mohammed VI Polytechnic University

Mohammed VI Polytechnic University v Rabatu (UM6P) v Maroku, formálně otevřelo své nové datové centrum, které bude hostit údajně nejvýkonnější superpočítač v Africe.

Zařízení s názvem Toubkal je poháněno servery Dell Poweredge C6420 s 82761 2,2 GHz procesory Intel Xeon Platinum a Mellanox Infiniband HDR100. Systém byl minulý rok uveden do režimu online, ale ještě nebyl plně spuštěn. V té době byl podle Top500 superpočítač zařazen jako 98. nejrychlejší systém na světě.

Iniciativu podpořila University of Cambridge. Superpočítač obsahuje více než 69 000 jader a nabízí více než 8 000 terabajtů kombinované úložné kapacity. Systém poskytuje výkon odhadovaný na 3,15 petaflops.

Superpočítač, který je hostován v novém africkém superpočítačovém centru (ASCC), má univerzitě pomoci koordinovat výzkum v celé Africe v celé řadě oblastí, včetně technologie umělé inteligence a internetu věcí (IoT), genomiky a analytiky.

ASCC se nachází v univerzitním datovém centru Benguerir, postaveném ve spolupráci s místním fosfátovým gigantem OCP Group. Zařízení certifikované na úrovni IV může podporovat až 5MW IT zátěže a je také domovem poskytovatele služeb Atlas Cloud Services.

Zahajovací projekty zahrnují zejména modelování genomu chráněných afrických rostlin, mikrobiomového genomu mikroorganismů na povrchu a uvnitř půdy, satelitní data, která pomohou zlepšit správu zemědělské půdy v Africe, a meteorologická data, která pomohou zlepšit poskytování obnovitelné energie po celém kontinentu.

Název superpočítače, Toukbal, je odvozen od nejvyššího vrcholu marockého pohoří Atlas.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Mohammed VI Polytechnic University

Související články

Leave a Comment