V Barceloně slavnostně uveden nový superpočítač MareNostrum 5

MareNostrum 5

Superpočítač MareNostrum 5 byl slavnostně otevřen ve španělské Barceloně, jeho hostitelem je Barcelona Supercomputing Center.

MareNostrum 5 má špičkový výkon 314 petaflopů a má být nejekologičtějším superpočítačem v Evropě, poháněným výhradně udržitelnou energií. Teplo generované strojem bude využito k vytápění budovy, ve které je umístěn.

Minulý měsíc se MareNostrum 5 umístil na osmém místě v nejnovějším vydání žebříčku Top500 nejrychlejších superpočítačů světa.

Evropská komise ve svém prohlášení popsala stroj jako „jeden z nejinovativnějších superpočítačových systémů na světě“ a dodala, že MareNostrum 5 byl speciálně navržen tak, aby pomohl vyřešit řadu složitých vědeckých problémů a bude použit k podpoře výzkumu.

Komise dodala, že MareNostrum 5 bude také používat nejpokročilejší akcelerační čipy, které jsou dnes k dispozici, ačkoli neposkytla žádné další informace o tom, jaké přesně čipy stroj používá.

Superpočítač bude přístupný členům evropských vědeckých a průmyslových komunit od března 2024. Náklady 151 milionů EUR na pořízení a údržbu stroje byly rozděleny rovnoměrně mezi EU a konsorcium pod vedením Španělska, které zahrnuje Portugalsko a Turecko.

MareNostrum 5, který byl poprvé oznámen v roce 2019, měl být původně dodán do prosince 2020, avšak v červenci 2021 byl proces zadávání veřejných zakázek na stroj zrušen poté, co se zúčastněné strany nemohly dohodnout na prodejci, který systém dodá.

Slavnostní otevření přichází ve stejný týden, kdy Evropský společný podnik pro vysoce výkonné výpočetní techniky (EuroHPC JU) vydal výzvu k vyjádření zájmu o hostování a provoz dvou nových kvantových počítačů v Evropské unii.

S využitím rozpočtu přiděleného programem Komise pro digitální Evropu (DEP) má společný podnik EuroHPC v roce 2024 získat alespoň dva nové kvantové počítače a hledá hostitelské subjekty.

Předchozí systémy MareNostrum zaujaly svým designem. Barcelonské superpočítačové centrum bylo otevřeno v roce 2005 v Torre Girona, církevní budově z 19. století.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment