ServerPark má za sebou rok. Zaplněn je téměř polovina

ServerPark

Datová centra zažívají nebývalý rozmach. Stále větší procento společností do nich přenáší většinu své IT infrastruktury. Rostoucí poptávka se odráží i na úspěšném rozjezdu pražského ServerParku. Ten pouhých rok od otevření hlásí zaplnění své kapacity už ze 40 procent a jeho provozovatel očekává, že do konce roku 2018 bude zaplněno více než 80 procent kapacity. I proto je plánována stavba ServerParku 2.

Před rokem bylo v pražské Hostivaři slavnostně otevřeno datové centrum pro provoz velkých internetových projektů s názvem ServerPark. Toto datové centrum pojme až 7 500 serverů. Letos v srpnu byla dokončena jeho II. etapa, která kapacitu navýšila o dalších 2 500 serverů. Za rok provozu tohoto datového centra byly spotřebovány více než 2 GWh s průměrným koeficientem efektivity 1,38. Během této doby se objevily dokonce čtyři kritické závady. ServerPark je nicméně stavěn pro standard TIER IV, což mimo jiné znamená, že ani tyto závady neměly žádný dopad na provoz datového centra.

Na zelené louce

Oproti většině datových center, která v České republice vznikají vestavbou do již existujících objektů, je ServerPark vybudován jako samostatný objekt na pouze za účelem provozu serverů. To výrazně snižuje možná bezpečnostní rizika. V současnosti jsou tři čtvrtiny kapacity ServerParku vyhrazeny pro VSHosting Cloud a serverovou infrastrukturu pro managed služby. Zbylá čtvrtina je určena pro pronájem, tedy tzv. kolokační služby. Poptávka po těchto službách stoupá i díky snižujícím se cenám. Dříve preferovaný požadavek na tzv. neutralitu datacentra při výběru poskytovatele kolokačních služeb přitom momentálně není tím nejdůležitějším, ale stává se jen příjemným bonusem pro internetové providery.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Související články