SberBank uvádí na trh nový superpočítač Christofari Neo

supercomputer Christofari Neo

Ruská banka SberBank spustila svůj nový superpočítač, nejvýkonnější v Rusku.

Podle dceřiné společnosti SberBank SberCloud obsahuje systém Christofari Neo více než 700 80GB GPU Nvidia A100 a je schopen výkonu 11,95 petaflops.

Superpočítač byl pojmenován po Nikolai Christofari, prvním zákazníkovi banky před 180 lety. Předchozí superpočítač společnosti, 6,6 petaflops Christofari, byl uveden na trh v roce 2019 a byl dříve nejvýkonnějším systémem HPC v Rusku.

„Superpočítač Christofari Neo umožní společnosti Sber posunout výpočetní rychlost na další úroveň a odemkne nám nové příležitosti k implementaci přelomových služeb a produktů se špičkovou technologií,“ řekl David Rafalovsky, výkonný viceprezident Sberbank, CTO skupiny Sberbank Group.

V září Sberbank oznámila plány na vybudování datového centra o rozloze 55 000 metrů čtverečních v Saratovské oblasti. Nyní Rafalovský řekl agentuře Reuters, že společnost bude pokračovat v investicích do technologií.

„Nejsme omezeni, pokud jde o schopnost investovat, pokud jde o kapitál,” Rafalovský. „Nyní investujeme více. Naše investice do základní IT infrastruktury a produktů celkově vzrostly.”

Stejně jako u původního Christofari bude nový systém dostupný pro komerční použití prostřednictvím SberCloud; oba systémy jsou integrované a zákazníci budou mít přístup k oběma.

SberCloud, založený v roce 2018 SberBank a ruským IT integrátorem I-teco, poskytuje cloudové služby z datových center v Rusku jak Sberbank a jejím partnerům, tak i externím zákazníkům. V říjnu SberCloud spustil svou třetí zónu dostupnosti v oblasti Chimki u Moskvy.

„Spuštěním nové zóny dostupnosti výrazně zvyšujeme spolehlivost a funkčnost cloudové platformy a jsem přesvědčen, že to SberCloudu umožní stát se ještě efektivnějším partnerem pro digitální transformaci našich zákazníků,“ řekl Michail Lobotsky, zástupce generálního ředitele společnosti SberCloud.

Aktualizace: Vláda Christofari Neo měla krátké trvání, protože aktualizace žebříčku Top 500 nejvýkonnějších superpočítačů ukazuje, že nový systém Yandex známý jako Chervonenkis je schopen výkonu 21,5 petaflopů, čímž se stal nejvýkonnějším v Rusku.

Foto: Михаил Терещенко/ТАСС

Zdroj: datacenterdynamics.com

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment