Společnost QNAP uvedla před nedávnou dobou na trh řadu NAS serverů, ze kterých jsme měli možnost otestovat model s označením TS-653A/4G. Jedná se o velice příjemné a tiché zařízení, což bude vyhovovat především při nasazení v kancelářských prostorech.
Celá nová řada NAS serverů QNAP obsahuje následující produkty:
- TS-253A: 2x 3,5″ pozice pro pevné disky,
- TS-453A: 4x 3,5″ pozice pro pevné disky,
- TS-653A: 6x 3,5″ pozice pro pevné disky,
- TS-853A: 8x 3,5″ pozice pro pevné disky.
Všechny uvedené NAS servery obsahují systém QTS 4.2, čtyřjádrový procesor Intel Celeron N3150 (14 nm) a dle konfigurace 4 GB nebo 8 GB RAM. Kolik paměti systém obsahuje, je možné identifikovat dle označení, například model TS-653A/4G obsahuje 4 GB RAM, model TS-653A/8G pak 8 GB RAM. U pamětí (DDR3L/1600) je samozřejmě vhodné používat dva stejné moduly, aby bylo možné využít dvoukanálového přístupu do paměti.
Mimo klasických služeb pro práci se souborovým systémem, tedy podpora sdílení pro Apple a Windows (Samba), Unixu (NFS) je tu podpora pro protokol iSCSI. Pomocí něho je možné nabízet diskový prostor QNAP ostatním serverům jako logický disk. Dále je tu podpora FTP a Web serveru, centrální synchronizace času (NTP), vzdáleného přístupu do sítě (VPN serveru) a spoustu dalších funkcionalit, včetně podpory SNMP.
Po stránce uživatelských služeb tu je k dispozici možnost překódování záznamů a jejich přehrávání, a to přímo pomocí uvedeného zařízení. Dalším bonusem je podpora hardwarového šifrování, které zvyšuje míru zabezpečení a podporu virtualizace.
Hardwarové šifrování používá akceleraci na CPU(AES-NI), která dosahuje propustnosti přibližně 400 MB/s. V případě transkodingu (převodu filmu z jednoho formátu do druhého), přehrávání filmů nebo jiných, náročnějších činností, se výkonnost snižuje podle momentální zátěže. Dle dostupných informací tyto NAS systémy nepodporují disky s vestavěným šifrováním (FDE/SED).
V praxi
První věc, která nás zaujala, bylo porovnání s výsledky testů prováděných výrobcem. Testy byly prováděny sériovým zápisem souborů, které se zvětšovaly vždy zdvojnásobením velikosti a dle výsledku je tak možné odhadnout i režii zařízení. Ty samé testy se prováděly s jedním klientem a čtyřmi klienty, komunikace probíhala po 1Gbps LAN. Rozdíl proti výrobcem udávaným hodnotám byl minimální, výrobce udává hodnoty až 416 MB/s pro čtení a 383 MB/s pro zápis (více viz originální testy QNAP). Při testech zápisu jsme přibližně o 15 MB tyto výsledky překročili, testy čtení byly omezeny možnostmi sítě. Strop propustnosti jsme nalezli pro zápis při 398 MB/s, pro testy jsme použili výchozí konfiguraci QNAP (SMB). Rozdíl jde na vrub skutečnosti, že byl použit jiný RAID, jiné testy (oddělení čtení a zápisu). Navíc, v tuto chvíli je již k dispozici operační systém verze 4.2.2, který námi nebyl testován (námi použitá byla původní verze 4.2).
Druhá sada testů:
Šest disků v RAID10, 4 klienti, práce se soubory přes CIFS.
Průměrná latence přístupu k souborům 0,006 s.
Těchto výsledků jsme dosáhli bez další zátěže i při použití zmíněné podpory šifrování. Testy a byly prováděny nad RAID10, pro tvorbu sítě byl použit gigabitový switch s podporou spřažení síťových karet (trunk ze 4 1Gbps karet). Tedy konfigurace, jaká se může za přijatelných podmínek vyskytovat v malých a středních firmách.
V tuto chvíli provádíme testy virtualizace, kde nás zajímá zátěž generovaná instalací operačních systémů do uvedené platformy, přesněji vytížení během takového systému. Dále nás zajímá dopad tohoto typu zátěže na propustnost na šifrovaných svazcích a samozřejmě transcoding (překódování videa za běhu). Protože se u všeho jedná o operace náročné na strojový čas, dalším testem bude současné přehrávání videa ve formátech PAL, HD a 4K, při tomto přehrávání se bude měřit dopad na výkon šifrovaného svazku. Další test bude obdobný, ale bude využívat procesorově intenzivní operace ve virtualizovaném operačním systému.
Jan Dušátko, redaktor Averia Ltd.