Počet hyperscale datových center se v roce 2018 zvýšil o 11%

Hyperscale Data Centre

Počet velkých datových center provozovaných hyperscale poskytovateli se v roce 2018 zvýšil o 11% a podle nových údajů zveřejněných Synergy Research Group dosáhl na konci roku 430.

V roce 2018 byly nejvýznamnější z hlediska nově otevřených datových center regiony Asie a Tichého oceánu a regiony EMEA, přesto však USA stále tvoří 40% hlavních webových cloudových a internetových datových center. Dalšími nejoblíbenějšími místy jsou Čína, Japonsko, Velká Británie, Austrálie a Německo, které společně tvoří dalších 30% z celkového počtu.

V roce 2018 bylo v 17 různých zemích otevřeno nové datových center, přičemž USA a Hongkong měly největší počet přírůstků. Amazon a Google otevřely také v roce 2018 nejnovější datová centra, která společně představovala více než polovinu z celkového počtu.

Výzkum je založen na analýze datových center 20 hlavních světových cloudových a internetových firem, včetně největších operátorů v oblasti SaaS, IaaS, PaaS, vyhledávání, sociálních sítí, elektronického obchodu a her. V průměru každá z 20 firem měla 22 lokalit pro datová centra.

“Hyperscale růst pokračuje neomezeně, přičemž příjmy společností rostou o průměrně 24% ročně a jejich kapitálová náročnost (CAPEX) vzrůstá o více než 40% – z toho jde hodně do budování a vybavení datových center,” řekl John Dinsdale, Chief Analyst and Research Director at Synergy Research Group.
“Kromě současných 430 hyperscale datových center vidíme dalších 132, která jsou v různých fázích plánování nebo výstavby. Budování datových center zdaleka nebere konce.”

Společnosti s největší stopou v oblasti datových center jsou Amazon, Microsoft, Google a IBM. Každý z nich má 55 nebo více datových center s nejméně třemi ze čtyř oblastí – Severní Amerikou, APAC, EMEA a Latinskou Amerikou.

Alibaba a Oracle mají také značný počet datových center a zbývající firmy mají tendenci mít svá datová centra zaměřená především na USA (Apple, Facebook, Twitter, eBay, Yahoo) nebo Čínu (Baidu, Tencent).

Zdroj: data-economy.com

Související články

Leave a Comment