Plně čínský superpočítač pro výcvik AI byl údajně představen ve Wu-chanu

datacenter supercomputer

China Telecom údajně použil výhradně čínské komponenty a technologie k vybudování superpočítače pro výcvik AI.

Podle čínského zpravodajství ITHome má stroj se sídlem ve Wu-chanu v Central Intelligent Computing Center schopnost trénovat LLM s biliony parametrů. Pokud by to byla pravda, stroj by soupeřil se superpočítačem Frontier, kalifornským strojem, který byl oficiálně uznán jako nejrychlejší superpočítač na světě v seznamu Top500.

Verze zprávy přeložená Googlem uvedla, že stroj také obsahuje „pokročilý nezávislý kapalinou chlazený inteligentní výpočetní cluster“, který cirkuluje z čipu na server, do skříně a poskytuje PUE pod 1,15 ve všech scénářích.

ITHome uvedl, že China Telecom vybudoval po celé zemi řadu vícebodových inteligentních výpočetních center s celkovým inteligentním výpočetním výkonem 5 000 petaflopů.

Ačkoli se Čína neúčastní soutěže Top500, což znamená, že je těžké získat spolehlivé údaje o výkonu, v roce 2022 se čínský exascale superpočítač OceanLight dostal do užšího výběru na cenu Gordona Bella, čímž se dostal do přímé konkurence s Frontierem.

Téhož roku výzkum od Dr. Davida Kahanera, ředitele Asijského technologického informačního programu, zjistil, že čínská vláda vyvíjí deset exascale systémů, ačkoli nedostatek informací o systémech a jejich specifikacích ztěžuje soudit, jak výkonné jsou tyto systémy ve skutečnosti.

Nicméně od chvíle, kdy Kahaner představil svůj výzkum, čínská média informovala o odhalení několika dalších superpočítačů.

Na začátku prosince 2023 čínská státní tisková agentura Xinhua uvedla, že Národní superpočítačové centrum v Guangzhou v Číně představilo nový superpočítač vyvinutý v tuzemsku, Tianhe Xingyi. Nebyly poskytnuty žádné specifikace, ale zpravodajský server uvedl, že systém překonává 100 petaflopů Tianhe-2.

V lednu 2024 Peking údajně spustil veřejnou počítačovou platformu AI, kterou provozuje státem podporovaná společnost Beijing Energy Holding (BEH). Plánované spuštění je v prvním čtvrtletí roku 2024, BEH uvedl, že platforma poskytne 500 petaflopů výpočetního výkonu v první fázi a ve druhé fázi jej zvýší na 1 500 petaflopů.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Pixabay

Související články

Leave a Comment