NTT plánuje po testování LiquidStack zavést ponorné chlazení v japonském datovém centru

NTT plans to adopt immersion cooling

NTT Data plánuje zavést imerzní chlazení po dokončení úspěšného testu dvoufázových imerzních systémů LiquidStack v datovém centru v Japonsku.

Od března do dubna 2022 provozovalo NTT Mitaka Data Center East síťové a serverové vybavení v kapalné dvoufázové ponorné nádrži a zjistilo, že IT sada fungovala stabilně a spotřebovala o 97 procent méně chladicí energie než tradiční chladicí systém. NTT říká, že nyní bude v roce 2023 pracovat na využití systémů ponorného chlazení pro energeticky úsporné služby datových center.

Mezi další společnosti zapojené do testu patřily Mitsubishi, Dell, Cisco, Nvidia, Intel, 3M a HPC Systems.

NTT Data má datová centra po celém světě, se zařízeními nedávno otevřenými v Bombaji, v Londýně, Oregonu, Illinois a Kalifornii a plány na zařízení ve Španělsku, Arizoně, Jakartě, Indonésii a Ho Či Minově Městě ve Vietnamu. Společnost plánuje do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů o 80 procent a do roku 2040 být uhlíkově neutrální a nyní říká, že 2fázové ponorné chlazení bude nástrojem, který toho pomůže dosáhnout.

Test v Mitaka použil dvě jednotky LiquidStack Data Tank a dosáhl odhadovaného částečného PUE 1,07. NTT dosáhl hodnoty 97procentní úspory energie na chlazení srovnáním s teoretickou průměrnou hodnotou PUE 1,7.

Ponorné chlazení využívá kapalinu, která odvádí teplo efektivněji než vzduch – a také umožňuje této kapalině se vařit, čímž odebírá více tepelné energie. Zastánci chlazení kapalinou tvrdí, že tato technika snižuje plýtvání energií a také umožňuje zařízení pracovat tišeji a spolehlivěji, bez ventilátorů, hustěji zabalené a v přísněji kontrolovaném prostředí.

Jednotky byly dodány 9. března a provozovány do 28. dubna 2022 pomocí simulované zátěže. Bylo použito zařízení od Mitsubishi, Dell, Cisco, Nvidia a Intel spolu s chladicí kapalinou s nízkým GWP od 3M.

K přijetí a zavedení nedojde přes noc. NTT plánuje vybudovat ve svém datovém centru vyhrazenou imerzní strojovnu a do konce fiskálního roku 2023 ji používat pro interní práci. V tomto okamžiku společnost vyvine „model služeb“ a zorganizuje politiku nákupu a systém údržby, aby zvládla skutečnost, že imerzní chlazení vyžaduje různé specifikace a úpravy.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment