Kazteleport plánuje datové centrum v Uzbekistánu

Ministry for the Development of Information Technologies and Communications of the Republic of Uzbekistan

Kazašská IT firma Kazteleport plánuje výstavbu datového centra v sousedním Uzbekistánu.

Zástupci společnosti Kazteleport JSC se nedávno setkali s Ministerstvem pro rozvoj informačních technologií a komunikací Republiky Uzbekistán, aby projednali „spolupráci v oblasti informačních a komunikačních technologií“.

Kromě zkoumání potenciálního rozvoje služeb outsourcingu obchodních procesů (BPO) a znalostního outsourcingu (KPO) v Uzbekistánu se strany dohodly na vybudování datového centra ve středoasijské zemi.

„Plánujeme vstoupit na uzbecký trh jako cloudový operátor,“ řekl Askar Kusainov, šéf společnosti Kazteleport JSC. „Trh roste rychleji než infrastruktura, proto je poptávka po zkušeném poskytovateli služeb s garantovanou kvalitou. V současné době je společnost registrována v Taškentu a probíhá nábor zaměstnanců pro spuštění cloudových služeb. V letošním roce plánujeme vybrat a koupit pozemek pro výstavbu datového centra, připravit jej a vypracovat projekt. Během stavby vyškolíme personál a objednáme vybavení.“

“Vláda Uzbekistánu si je dobře vědoma současných výzev a příležitostí, a proto aktivně podporuje výstavbu datových center a komunikací pro potřeby státu,” dodal Kusainov. “Téměř všechna průmyslová odvětví jsou automatizována. Místa datových center, která jsme zkontrolovali, nás přesvědčila, že zařízení jsou postavena podle vysokých standardů a za použití kvalitních materiálů.“

Podle předběžných odhadů je tržní poptávka po komerčních datových centrech v Uzbekistánu již minimálně 500 racků; v příštích dvou až třech letech se očekává dvojnásobný nárůst poptávky. Další podrobnosti o specifikacích zařízení, umístění nebo harmonogramu projektu nebyly sdíleny.

Kazteleport JSC je dceřinou společností Halyk Bank of Kazachstan, která nabízí telekomunikační, IT a datové služby. Provozuje devět zařízení v Almaty a Nur-Sultan.

Kusainov poznamenal, že banka plány schválila a bude projekt financovat.

V Uzbekistánu je v současnosti velmi omezený počet datových center. Mezi místní poskytovatele patří IPlus, Metrotelecom a ITI-IX. Vládní Státní investiční výbor již dříve vyzval investory k vybudování 40MW datového centra v zemi v Taškentu.

Předchozí zprávy naznačují, že Rosatom plánoval postavit datové centrum v Uzbekistánu, ale není jasné, zda se to někdy uskutečnilo.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment