Evropská komise navrhuje investici do superpočítačů ve výši 8 miliard EUR

Berlaymont EU

Evropská komise navrhla investici „do nové generace superpočítačů“ na příštích 13 let ve výši 8 miliard EUR.

Podstatné zvýšení oproti původnímu rozpočtu EuroHPC Joint Undertaking (EuroHPC JU) ve výši 2 miliardy EUR. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyen uvedla, že HPC bude pro evropské hospodářské oživení zásadní.

„Chceme, aby evropský průmysl vyvinul vlastní mikroprocesor nové generace, který nám umožní využívat zvyšující se objemy dat energeticky účinně a bezpečně,“ uvedla von der Leyen ve svém projevu o stavu Unie. „To je to, o čem je digitální dekáda Evropy!“

European Processor Initiative (EPI) vyvíjí řadu vysoce výkonných čipů pro budoucí evropské superpočítače, z nichž první má kódové označení „Rhea“. Design je veden evropskou společností SiPearl, která je financována EU.

„Náš dnešní návrh podpoří zvýšené investice do superpočítačové infrastruktury vzhledem k jejímu obrovskému potenciálu zlepšit kvalitu života, posílit průmyslovou konkurenceschopnost a podpořit vědu,“ uvedla Margrethe Vestager, EVP Evropské komise.

Komisař pro vnitřní trh Thierry Breton dodal: „Spolu s daty a připojením je superpočítač v popředí naší digitální suverenity a zahrnuje průmyslové, technologické a vědecké výzvy. Udržet krok v mezinárodním technologickém závodě je prioritou a Evropa má jak know-how, tak politickou vůli hrát vedoucí roli. Naším cílem je rychle dosáhnout dalšího standardu výpočetní techniky s exascalovými počítači – ale také již integrovat kvantové urychlovače pro vyvinutí hybridních strojů.“

Nové nařízení bylo nyní navrženo k přijetí Radou Evropské unie. Jakmile bude ratifikováno, sama Komise zajistí financování ve výši 3,5 miliardy EUR, zbytek bude pocházet ze států a dalších zdrojů.

Na začátku roku 2021 očekává EuroHPC Joint Undertaking nasazení tří systémů pre-exascale (schopných minimálně 1017 výpočtů za sekundu), které by se zařadily mezi pět nejlepších světových superpočítačů, a pět systémů petascale (schopných minimálně 1015 výpočtů za sekundu) v top 50.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment