Datové centrum Skupiny ČEZ se rozeběhne na jaře 2019

Vítězslav Bogač

Rozhovor s generálním ředitelem ČEZ ICT Services Vítězslavem Bogačem u příležitosti poklepání na základní kámen datového centra ČEZ, které se bude nacházet v elektrárně Tušimice na pozemku bývalé elektrárny Tušimice I.

O slavnostním poklepání na základní kámen stavby datového centra Skupiny ČEZ jsme vás již informovali. Na další podrobnosti stran připravovaného datacentra jsme se zeptali generálního ředitele ČEZ ICT Services Vítězslava Bogače.

Jaká bude obsazenost připravovaného datacentra při jeho spuštění do provozu?

Datové centrum by mělo být dostavěno na konci roku 2018 a zprovozněno pak na jaře roku 2019. Samozřejmě už při samotném plánování výběru lokality jsme počítali s tím, jak budeme datové centrum dlouhodobě využívat při dnešních trendech technologií. Přestože data markantně rostou, technologie se naproti tomu stále zmenšují. Když jsem se byl podívat na návštěvě v jedné společnosti zabývající se logistikou a přepravou zboží, která vybudovala datové centrum v Praze, využitý prostor je skoro poloprázdný, to je dáno právě tím, že se datové technologie neustále zmenšují.  

Vaše datacentrum bude spuštěno začátkem roku 2019, pokud se nemýlím?

Naše datové centrum bude zprovozněno v roce 2019 a počítáme zhruba s padesátiprocentní obsazeností v době přesunu hardwaru a všech používaných aplikací z datových center v Praze a Plzni. Při dalším zvažovaném navýšení, tedy při možném umístění dalších technologií a nástrojů, které bychom mohli přesunout z Temelína, by pak obsazenost vycházela zhruba na šedesát procent v době migrace.

A o jak velkou investici na stavbu datacentra se jedná?

Jde o investici ve výši 450 milionů jak na stavbu, tak i na technologie a výše dotaze z EU je 25 procent.

Petr Smolník, šéfredaktor

Související články

One Thought to “Datové centrum Skupiny ČEZ se rozeběhne na jaře 2019”

  1. […] Rozhovor s generálním ředitelem ČEZ ICT Services Vítězslavem Bogačem přinášíme zde. […]

Comments are closed.