Americká meteorologická agentura ztrojnásobí výpočetní výkon dvěma systémy Cray

NOAA Sandy

Americká národní oceánská a atmosférická správa (NOAA) při instalaci dvou nových superpočítačů Cray ztrojnásobí svou operační superpočítačovou kapacitu pro počasí a klima.

Nový systém bude sestávat ze dvou HPC Cray Shasta (primární systém a záložní systém), každý s 12 petaflop výkonu.

Nový systém pomůže výzkumu a vývoji pro nově vznikající Earth Prediction Innovation Center (EPIC). Úkolem EPIC je zdokonalit modelování klimatu a počasí tím, že vývojářům usnadní spolupráci na vědeckém úsilí.

Počítačům v současné době nebylo dáno žádné jméno, ani nebyla odhalena cena. Systémy budou umístěny v Manassasu ve Virginii a ve Phoenixu v Arizoně a budou online do roku 2022.

Nové Craye nahradí čtyři stávající systémy: Luna a Surge, pár Cray XC40; a Mars a Venuše, pár systémů Dell. Ve spojení s dalšími výzkumnými středisky NOAA v Západní Virginii, Tennessee, Mississippi a Coloradu bude mít nová platforma kapacitu přibližně 40 petaflop.

Smlouva na nahrazení systémů NOAA byla zadána CSRA LLC, dceřiné společnosti General Dynamics. Smlouva je na osm let s dvouletou volitelnou obnovou.

Než USA zveřejnily toto nedávné oznámení, British Met Office prohlásila, že investuje 1,2 miliardy liber do nové platformy HPC. Systém, který má zahájit svou první fázi v roce 2022, nahradí současný superpočítač Cray XC40, postavený v roce 2014 za 97 milionů liber.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment