V Tušimicích začala stavba datacentra ČEZ poklepáním na základní kámen

Základní kámen

Dnes, ve čtvrtek 13. července 2017, začala symbolickým poklepáním na základní kámen stavba centrálního datového úložiště, které vznikne na brownfieldu po bývalé elektrárně Tušimice I.

Dochází k realizaci velké investice, která se bude nacházet v oploceném a zabezpečeném areálu elektrárny Tušimice I. Záměry společnosti ČEZ investovat na půl miliardy korun představili na tiskové konferenci místopředseda představenstva Skupiny ČEZ Martin Novák, generální ředitel ČEZ ICT Services Vítězslav Bogač spolu se ředitelem elektráren Tušimice a Prunéřov Otakarem Tučkem.

Součástí poklepání na základní kámen byla i prezentace vizualizace centrálního datového úložiště, které vznikne na brownfieldu po bývalé Elektrárně Tušimice I.

ČEZ si od tohoto projektu slibuje především úsporu celkových nákladů – a to hlavně za úsporu elektrické energie. Zprovozněním nového datacentra dojde také k uzavření čtyř dosavadních datacenter.

Uvodni-slovo„Dnešní doba hodně akceleruje v oblasti informačních technologií, které prostupují životem všech lidí,“ sdělil na úvod ceremoniálu Martin Novák. „Proto je zapotřebí zpracování stále větších objemů dat. Proto i Skupina ČEZ pociťuje nároky na zpracování takových velkých objemů, a proto jsme se zabývali otázkou, jakým způsobem se s tímto problémem vyrovnáme. Vítěznou variantou je výstavba vlastního datového centra v areálu elektrárny Tušimice.“

K tomuto kroku Skupinu ČEZ vedlo hned několik důvodů. Ten hlavní je – ve srovnání s pronájmem externích prostor –, že tato varianta vychází výrazně levněji. Druhým důvodem je, že objekt bude umístěn přímo v areálu společnosti ČEZ, který je zabezpečen na vysoké úrovni a je pod neustálou kontrolou a dohledem. Přitom půjde o datové centrum s nejmodernějšími parametry a bude sloužit čistě pro účely Skupiny ČEZ. „Toto centrum celé vytížíme a budeme schopni jeho kapacitu využít sami,“ přiblížil záměry Skupiny ČEZ Martin Novák. Ten dále ještě přiblížil technické parametry, které spočívají v umístění 160 datových racků s celkovou plánovanou kapacitou 8 PB (8 petabajtů = 8192 TB). Z toho dva petabajty budou provozní a šest petabajtů bude záložních. Toto datacentrum se stane hlavním datovým centrem Skupiny ČEZ a vedlejším datovým centrem se stane DC na elektrárně Temelín. „Vybudováním nového datového centra budou plně nahrazena datová centra Skupiny ČEZ v Praze a v Plzni, která už nevyhovují dnešním standardům a jsou v podstatě na konci své životnosti,“ upřesnil další záměry Novák.

„Velkou výhodou je i to, že provoz datového centra bude zásobován energií z naší elektrárny,“ pokračuje Novák. „A také to, že naše společnost ČEZ ICT Services, Telco Pro Services, její dceřiná společnost provozuje datové sítě v této oblasti a máme zde datové připojení s vysokou kapacitou do Prahy a samozřejmě i do Temelína. Pokud tedy sečteme všechny tyto synergické efekty a přidáme k tomu to, že projekt je podpořen Evropskou unií do výše 25 procent investičních nákladů, které budou činit asi 450 milionů korun, tak to je v celkovém součtu obrovská výhoda.“

Na výstavbě datového centra se budou podílet vítězové výběrových řízení, společnost Mestrostav a Altron v části stavební, Pronix-TTC Marconi, s vedoucím sdružení společností Pronix v části non IT technologií.

PoklepanOtakar Tuček před slavnostním poklepáním na základní kámen ještě upřesnil další záměry, které má společnost ČEZ s využitím místa po elektrárně Tušimice I, zlikvidované před dvanácti léty. „Primárním atributem jsou synergické vazby datového centra a výroby elektrické energie ve společnosti ČEZ,“ sdělil Tuček. „Předpokládáme ale, že se zde vyvine i technologie zcela jiná než ta, se kterou pracujeme. Předpokládáme sem umístit zeleninové skleníky a máme zájemce, kteří by zde chtěli postavit závod na výrobu sádrokartonových desek. To jsou záměry, které by mohly využít tohoto volného prostoru. K dispozici zde zájemci mají zdroje elektřiny, tepla i vody, tedy vše, co tyto projekty potřebují.“

Předpokládané dokončení stavby datacentra se plánuje na prosinec příštího roku a datacentrum by mělo být spuštěno v lednu 2019.

Rozhovor s generálním ředitelem ČEZ ICT Services Vítězslavem Bogačem přinášíme zde.

Petr Smolník, šéfredaktor

Související články

One Thought to “V Tušimicích začala stavba datacentra ČEZ poklepáním na základní kámen”

  1. […] slavnostním poklepání na základní kámen stavby datového centra Skupiny ČEZ jsme vás již informovali. Na další podrobnosti stran připravovaného datacentra jsme se zeptali generálního ředitele […]

Comments are closed.