Udrží si Intel svojí dominanci na trhu datových center?

Broadwell

Čtvrtý kvartál přinesl Intelu 7% nárůst příjmů právě v segmentu datových center. Udrží si ale na trhu, svůj monopol? Intel na trhu drží zatím skoro 98% dominanci, ale to by se mohlo rychle změnit.

Trh datacenter, která často představují prvky kritické infrastruktury a mají náročné zákazníky, není zvyklý na přístup, který Intelu prochází u koncového PC trhu. A právě to společnost nyní pociťuje v souvislosti s opravami chyb Meltdown a Spectre, které kromě patche přinášejí nový problém v podobě častých restartů a celkové nestability. Intel již byl nucen přiznat selhání a publikoval prohlášení, kde klienty vyzývá, aby přestali instalovat současné verze oprav, dokud společně s partnery problém definitivně nevyřeší.

Společnost na trhu datacenter musí také čelit dravé konkurenci v podobě vyzyvatelů trhu jako je NVIDIA Corporation.

Příjmy z trhu datových center tvořily v druhé půlce roku 2017 u Intelu 4,9 miliard dolarů, prodej čipů do PC tvořil sice stále skoro dvojnásobek (8,9 miliard dolarů), je ale dlouhodobě na ústupu. Společnost se proto rozhodla na první segment zaměřit a PC trh naopak pomalu omezovat.

 

Související články

Leave a Comment