Subsea Cloud navrhuje datová centra v hlubokém oceánu

Subsea Cloud

Dříve neznámý start up navrhl podvodní datová centra – ale chce je umístit 3 000 m pod hladinu moře a tvrdí, že díky tomu budou bezpečnější.

Stávající projekty podmořských datových center, včetně čínského Highlander a Natick Microsoftu, používají plavidla plněná plynem v mělkých pobřežních vodách v hloubkách kolem 120 m. Subsea Cloud tvrdí, že půjde mnohem dál, a tvrdí, že má tlakově testované kapalinou chlazené podmořské datové centrum (UDCP), aby dokázal, že je schopen provozu na mořském dně v hloubkách 3 000 m.

Důvodem, proč se Subsea potápí tak hluboko, je bezpečnost, říká zakladatelka a generální ředitelka Maxie Reynolds, námořní inženýr a počítačový vědec, který „prošel“ etickým hackováním, testováním fyzické bezpečnosti datových center, než se vrátil k námořnímu inženýrství, aby vybudoval skutečně bezpečná datová centra s plány klesnout na dno oceánu.

Reynolds mlčí o podrobnostech systémů, ale v e-mailech adresovaných DCD uvedla, že moduly, které obsahují přibližně 800 serverů, mají design, který je “mnohem jednodušší a osvědčenější než má Microsoft”.

Společnost má zařízení v Houstonu v Texasu a u pobřeží Port Angeles ve Washingtonu a postavila prototyp, který byl testován – i když ještě nemáme podrobnosti ani důkaz o testování.

Tým je v současnosti malý, se čtyřmi podmořskými inženýry, včetně Oddgeira Ingvartsena, který založil offshore technologickou společnost Energy Subsea. Máme zájem i z jiných zemí, říká Reynolds: “Jsme partnery společností Chevron, Laborde Marine a Oracle.”

Skutečně hlubokomořská datová centra nemohou být přístupná, řekla v podcastu: “Nemůžete to udělat s potápěči. Budete potřebovat nějaké velmi rušivé vybavení. Nemůžete to udělat s ponorkou, ty se nepotápí dostatečně hluboko. Takže budete potřebovat dálkově ovládané vozidlo (ROV) a ty jsou velmi dobře sledovatelné. To se postará o fyzické zabezpečení a zjistila jsem, že vojenský průmysl je chce použít pro svou fyzickou bezpečnost.”

Tisková zpráva Subsea uvádí, že datová centra budou zaměřena na zdravotnictví, finance a armádu a nebudou používat žádné vodní ani elektrické chlazení.

Společnost si klade za cíl získat certifikaci Gold Standard a tvrdí, že deset modulů vyrovná více než 7 683 tun CO2 ve srovnání s ekvivalentním pozemním centrem.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment