Společnost Fujitsu poskytuje japonské meteorologické agentuře superpočítač s výkonem 31 petaflopů

Fujitsu supercomputer Japan Meteorological Agency

Společnost Fujitsu poskytla Japonské meteorologické agentuře (JMA) nový superpočítač s kapacitou 31,1 petaflopů.

Nový systém, jehož uvedení do provozu se očekává v březnu 2023, bude použit k předpovědi výskytu lineárních dešťových pásem, které mohou způsobit povodně a sesuvy půdy. Lineární dešťové pásy jsou povětrnostním jevem, kdy mraky “cumulonimbus” zůstávají ve stejné oblasti několik hodin, což často vede k silným dešťům.

Superpočítač bude založen na hardwaru Fujitsu Supercomputer PrimeHPC FX1000, který je vybaven stejným CPU A64FX jako Fugaku, aktuálně na druhém místě v žebříčku Top500 nejvýkonnějších systémů.

Systém bude umístěn v datovém centru Fujitsu. Ačkoli konkrétnější umístění nebylo poskytnuto, nejblíže k JMA je zařízení společnosti v Jokohamě. Podle Fujitsu bylo toto datové centrum vybaveno ochrannými mechanismy proti různým katastrofám včetně zemětřesení a záplav.

Nový superpočítač se skládá z 24 racků (12 pro hlavní a 12 pro podsystém) a má vysokorychlostní úložiště s celkovou kapacitou 42,3 petabajtů.

JMA původně používala k vývoji své technologie lineárního dešťového pásma Fugaku, poprvé od června 2022. Výsledky budou využity pro nový systém. Podle Fujitsu společnost plánuje nabízet pokračující podporu aktivitám JMA, včetně pomoci s vývojem systému automatizovaného získávání meteorologických dat (AMeDAS).

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment