První evropský exascale superpočítač bude obsahovat 24 000 superčipů Nvidia GH200

Nvidia supercomputer

Superpočítač Jupiter, který bude umístěn v německém závodě Forschungszentrum Jülich, postaví společnosti Eviden a ParTec a bude obsahovat 24 000 superčipů Nvidia GH200.

S využitím kapalinou chlazené architektury BullSequana XH3000 se očekává, že systém vyvine modely umělé inteligence pro výzkum klimatu a počasí, materiálové vědy, objevy léků, průmyslové inženýrství a kvantové výpočty.

Jupiter bude rozdělen do dvou modulů – „Cluster Module“ pro všeobecné použití a „Booster Module“. Cluster bude používat procesor SiPearl Rhea, založený na návrhu CPU Neoverse V1 od Arm.

Booster bude vyroben ze superčipů, které kombinují CPU Nvidia Arm s GPU na bázi Hopper. Quad GH200 je vybaven 288 jádry Arm Neoverse schopnými dosáhnout 16 petaflopů výkonu AI pomocí až 2,3 terabajtů vysokorychlostní paměti. Čtyři procesory GH200 jsou propojeny prostřednictvím připojení NVLink.

24 000 superčipů je pak propojeno se síťovou platformou Nvidia Quantum-2 InfiniBand.

Nvidia tvrdí, že Jupiter dodá 90 exaflopů výkonu pro trénink AI a jeden exaflop výkonu high performance computing (Linpack), přičemž spotřebuje 18,2 MW energie.

„Srdcem Jupiteru je akcelerovaná výpočetní platforma Nvidie, která z ní dělá převratný systém, který způsobí revoluci ve vědeckém výzkumu,“ řekl Thomas Lippert, ředitel Jülich Supercomputing Centre.

„Jupiter kombinuje exascale AI a exascale HPC s nejlepším světovým softwarovým ekosystémem AI, aby posílil trénink základních modelů do nových výšin.”

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment