Podmořský kabel spojující Kubu s Martinikem začíná testovat

Kuba město DC

Podmořský kabel spojující Kubu s francouzským zámořským územím Martinik začal testovat v dubnu.

Kabel Arimao, který nasadila telekomunikační společnost Orange a kubánská státní Etecsa, byl poprvé oznámen v prosinci – týden poté, co američtí regulátoři zablokovali samostatnou aplikaci pro připojení Kuby k USA.

Kuba nemá kvůli americkým sankcím a omezením žádné přímé podmořské kabely do USA (kromě jednoho do Guantánama kontrolovaného USA). Země se spoléhá pouze na kabel ALBA-1 do Venezuely, který byl nasazen již v roce 2011.

Poptávka po internetu na Kubě od roku 2011 výrazně vzrostla, ale kapacita nestíhá, místní hlásí časté výpadky a nízké rychlosti. Soukromé WiFi v domácnostech a podnicích bylo legalizováno teprve v roce 2019, což pomohlo získat odhadem 7,1 milionu kubánských uživatelů internetu.

Kabel Arimao o délce 2 500 kilometrů (1 555 mil) byl zaveden v lednu, připojuje se ke kabelové přistávací stanici v Cienfuegos a výrazně posílí konektivitu Kuby, až bude koncem tohoto roku spuštěn. Etecsa a Orange však kapacitu kabelu nezveřejnily.

Martinik, na jihovýchodě Kuby, je součástí Francouzské (Antily) Západní Indie. Slouží jako přistávací bod pro několik podmořských kabelů, včetně ECFS, Southern Caribbean Fiber, Americas-II a Kanawa.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment