Nvidia oznamuje Eos, „nejrychlejší AI superpočítač na světě“

Nvidia Eos

Nvidia plánuje v USA postavit nový superpočítač založený na systému DGX čtvrté generace, DGX H100.

Superpočítač Eos bude obsahovat 18 „SuperPods“, z nichž každý obsáhne 32-DGX H100 Pods.

Těchto 576 DGX H100 systémů zahrnuje 4 608 nových GPU H100 od Nvidie, 500 přepínačů Quantum-2 InfiniBand a 360 přepínačů NVLink.

„Eos nabídne neuvěřitelných 18 exaflopů výkonu umělé inteligence a očekáváme, že po nasazení bude nejrychlejším superpočítačem s umělou inteligencí na světě,“ řekl Paresh Kharya, vrchní ředitel produktového managementu a marketingu společnosti Nvidia.

V závislosti na benchmarku je současným nejrychlejším superpočítačem s umělou inteligencí superpočítač Perlmutter ministerstva energetiky. Je schopen čtyř exaflopů výkonu AI a obsahuje 6 159 GPU Nvidia A100 a 1 536 CPU AMD Epyc.

Facebook/Meta v současné době staví to, co očekává, že bude nejrychlejším superpočítačem na světě s umělou inteligencí, AI Research SuperCluster, založeným na systému Nvidia DGX A100 třetí generace.

Eos ale překoná jak Perlmutter, tak RSC, stejně jako stávající superpočítač Selene od Nvidie, který bude vyřazen.

Nvidia uvedla, že pro „tradiční vědecké výpočty“ je Eos schopen výkonu 275 petaflopů. Za předpokladu, že Nvidia odkazuje na standardní benchmark Linpack, ji to řadí za 442 petaflops superpočítač Fugaku, oficiálně nejrychlejší superpočítač na světě.

Předpokládá se však, že Čína loni tajně uvedla na trh dva exascale superpočítače.

Později v tomto roce USA očekávají uvedení dvou systémů schopných více než exaflopů výkonu – v rámci benchmarku LINPACK, nikoli benchmarku AI používaného společností Meta.

První, Frontier, by měl být schopen více než 1,5 exaflops a bude obsahovat 9 000 CPU AMD Epyc a 36 000 GPU AMD Radeon Instinct MI200.

Po něm bude následovat systém Aurora, který by mohl překročit 2 exaflopy. Bude se chlubit 18 000 procesory Intel Xeon Sapphire Rapids a 54 000 GPU Intel Xe.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment