LUMI: Nejvýkonnější evropský superpočítač byl oficiálně spuštěn

LUMI supercomputer

Superpočítač LUMI v hodnotě 202 milionů EUR je umístěn v bývalé papírně v Kajaani ve Finsku a je spolufinancován Evropskou iniciativou pro vysoce výkonné výpočetní techniky (EuroHPC JU) podporovanou EU.

Superpočítač HPE Cray EX je v současné době schopen dosáhnout 152 trvalých petaflopů (Linpack), ale očekává se, že v nadcházejících týdnech vzroste na více než 375 – a špičkový výkon potenciálně přesahuje 550 petaflopů.

LUMI, založený na stejné architektuře jako superpočítač Frontier exascale, je 4112-uzlový systém s CPU AMD Epyc „Trento“ a GPU AMD MI250X.

LUMI je na třetím místě v nejnovějších žebříčcích Top500 a Green500 nejvýkonnějších a energeticky nejúčinnějších superpočítačů. Je lídrem v Evropě na obou frontách.

Systém v datovém centru CSC – IT Center for Science je napájen pouze z obnovitelné energie, využívá systémy přirozeného chlazení a znovu využívá své odpadní teplo k zásobování až 20 procent místního dálkového vytápění.

„LUMI je nyní nejrychlejším a energeticky nejúčinnějším superpočítačem v Evropě a jedním z nejvýkonnějších na světě,“ řekla Margrethe Vestagerová, výkonná viceprezidentka Evropské komise.

“Díky své obrovské výpočetní kapacitě umožní LUMI mnohem rychlejším tempem vědecké objevy například v medicíně a výzkumu klimatu. Mohlo by to být ve vývoji vakcín, diagnostice rakoviny nebo zmírňování dopadů změny klimatu. Skvělý příklad obrovského potenciálu umělé inteligence zlepšit naše životy.“

LUMI je součástí snahy EuroHPC vybudovat v Evropské unii osm superpočítačových center, z nichž pět jsou systémy petascale a tři z nich jsou pre-exascale.

V současné době je v provozu pět systémů, včetně LUMI. Spolu s ním je to Vega ve Slovinsku; MeluXina, Lucembursko; Karolína, v Čechách; a Discoverer v Bulharsku.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment