Kabel BlueMed přistane v Libyi

BlueMed subsea cable

Pan-středomořský podmořský kabel BlueMed má v budoucnu přistát v Libyi.

Dceřiná společnost Telecom Italia/TIM Sparkle oznámila, že podepsala Memorandum o porozumění s Libyjskou poštovní telekomunikační a technologickou holdingovou společností (LPTIC).

Dohoda se týká nové podmořské infrastruktury spojující „vícenásobná přistání“ v Libyi na Sicílii a přes Itálii do Evropy prostřednictvím nového podmořského kabelu BlueMed společnosti Sparkle.

Potenciální přistávací místa nebyla uvedena, ale Libye má 13 kabelových přistávacích stanic po celém severním pobřeží země, přestože je napojena pouze na čtyři podmořské kabely.

LPTIC je státní telekomunikační společnost založená v roce 2005 a vlastní Libyana, Al-Madar a Libya Telecom and Technology. Společnost Libyan International Telecom Company (LITC) byla založena v roce 2008 s cílem spravovat datovou a komunikační infrastrukturu země a nabízet velkoobchodní služby.

Memorandum o porozumění podepsali Mohamed Ben Ayad, předseda LPTIC, a generální ředitel Sparkle Enrico Maria Bagnasco.

Kabel BlueMed vlastněný Sparkle/Google/Omtenal propojí Itálii s Francií, Řeckem a Izraelem a několika dalšími pobočkami po celém Středomoří. Kabel 250 Tb/s bude mít čtyři páry vláken a kapacitu více než 25 Tb/s na pár. Stavba již probíhá.

Kabel přistává na stanicích: Janov; Palermo, Sicílie; a Bastia na Korsice. Má také přistát v Yeroskipos na Kypru; Chania, na řeckém ostrově Kréta; Golfo Aranci na italském ostrově Sardinie; Řím, Itálie; a Marseille ve Francii.

BlueMed je středomořská část kabelu Blue-Ramen z Evropy do Asie; po přistání v Tel Avivu v Izraeli bude kabel putovat po souši k břehům Rudého moře v Aqabě v Jordánsku a poté do Džibuti, Saúdské Arábie, Ománu a Indie.

LFON (Libyan Fiber Optic Network) spojuje 13 bodů na libyjském pobřeží. Kabel Itálie-Libye vlastněný LITC/Sparkle spojuje ostrov Sicílie s libyjským hlavním městem Tripolisem a kabel Silphium spojuje Dernu v Libyi s Chanií na ostrově Kréta.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment