Evropa bude mít svůj první superpočítač s výkonem v řádu trilionů operací za sekundu

datacenter supercomputer

Francouzsko-německé konsorcium složené ze společnosti Eviden, která je předním světovým dodavatelem superpočítačových řešení, a německého výrobce modulárních superpočítačů ParTec oznámilo uzavření smlouvy s evropskou iniciativou EuroHPC o dodání prvního evropského superpočítače dosahujícího výkonu v řádu trilionů operací za sekundu, který bude provozovat Superpočítačové centrum v německém Jülichu. Celková cena projektu činí 500 milionů eur. Superpočítač, který dostal jméno JUPITER, představuje přelom na evropské cestě ke špičkovým vědeckým výsledkům a nezávislosti průmyslu.

Konsorcium s využitím nové generace grafických jednotek NVIDIA a procesorů SiPearl postaví první evropský systém, který bude schopen překonat hranici jednoho trilionu operací za sekundu (exaFLOPS), což je zásadní milník snah o zajištění evropské vědecké excelence a průmyslové suverenity. Díky mimořádnému výpočetnímu výkonu a zároveň nižší spotřebě energie umožní systém nové objevy v klíčových oblastech a zároveň podpoří celou evropskou vědeckou komunitu v inovacích.

JUPITER je navržen tak, aby zvládal nejnáročnější simulace a výpočetně náročné aplikace umělé inteligence ve vědě a průmyslu. Mezi ně bude patřit trénování rozsáhlých základních modelů pro generativní umělou inteligenci, simulace pro potřeby vývoje pokročilých materiálů, vytváření digitálních dvojčat lidského srdce nebo mozku pro lékařské účely, ověřování kvantových počítačů nebo simulace celosvětového klimatu ve vysokém rozlišení.

Počítač JUPITER, založený na architektuře BullSequana XH3000 společnosti Eviden s přímým kapalinovým chlazením, bude mít třikrát větší výpočetní kapacitu než současný nejvýkonnější evropský superpočítač a bude poskytovat výkon odpovídající 10 milionům moderních stolních počítačů. Celý systém zabere plochu přibližně 4 tenisových kurtů a bude propojený více než 260 km vysoce výkonných kabelů pro datové přenosy rychlostí přes 2 000 Tb za sekundu, což odpovídá 11 800 kompletním kopiím Wikipedie.

Bude se skládat ze dvou hlavních částí – vysoce škálovatelného modulu Booster akcelerovaného grafickými jednotkami a univerzálního modulu Cluster s procesory a paměťmi s vysokou propustností. Modul Booster bude využívat technologii grafických procesorů NVIDIA nové generace a modul Cluster bude založen na SiPearl Rhea1, prvním evropském procesoru určeném pro vysoce výkonné výpočetní systémy (HPC) na trhu.

Další podrobnosti a specifikace systému budou oznámeny v listopadu na letošní konferenci SC23.

TZ

Související články

Leave a Comment