Evropská iniciativa dokončila svou první tříletou fázi včas.
Projekt Evropské unie zahrnuje 28 partnerů z 10 evropských zemí a jeho cílem je vybudovat rodinu nízkoenergetických procesorů pro vše od vysoce výkonných počítačových datových center přes zařízení Edge až po čipy vozidel.
V rámci EPI je SiPearl, společnost financovaná EU, která navrhuje HPC mikroprocesory.
SiPearl se spojil s francouzskou společností Atos na vývoji „General-Purpose Processor“ (GPP), jehož první generace je známá jako Rhea.
Čip založený na architektuře Arm Neoverse V1 má 29 jader RISC-V. V rámci první fáze byl navržen a použit virtuální prototyp GPP.
„Jsme hrdí na náš úspěch při navrhování výkonného GPP využívajícího špičkové technologie a IP vytvořené a nasazené výhradně evropskými univerzitami a průmyslovými lídry,“ řekl vedoucí streamu Emmanuel Ego (Atos).
„Jsme přesvědčeni, že brzy prokážeme zásadní roli tohoto GPP při vytváření evropského exascale výpočetního stroje, dalšího průlomu v oblasti HPC, který svět očekává.“
Philippe Notton, zakladatel a generální ředitel společnosti SiPearl, dodal: „V SiPearl jsme velmi hrdí na to, že můžeme uvést do života společný projekt European Processor Initiative. Tvrdě jsme pracovali prostřednictvím úzké spolupráce s 28 partnery iniciativy – vědeckou komunitou, superpočítačovými centry, předními jmény z průmyslu a inovativními start-upy – kteří jsou našimi stakeholdery, budoucími uživateli a klienty. Uvedením procesoru Rhea všichni přispějeme k zajištění evropské suverenity v HPC aplikacích, jako je personalizovaná medicína, modelování klimatu a energetický management.“
Mezi další vývoj v první fázi patří open-source regulátor napájení založený na RISC-V navržený Univerzitou v Bologni a ETH Zurich.
V říjnu se SiPearl spojil s Intelem, aby zkombinoval Rhea s akcelerátorem Intel Ponte Vecchio GPU, který by mohl být zahrnut do evropských exascale superpočítačů.
Zdroj: datacenterdynamics.com