AT & T zvažuje prodej svých datových center

AT&T datacenters for sale

Telekomunikační společnost AT & T Inc. zadala společnosti Bank of America Corp., aby prozkoumala odprodej datových center.

Podnikání s datovými centry generuje zisk před zdaněním, daněmi, odpisy a amortizací zhruba 135 milionů dolarů. Očekává se násobek Ebitda ve vysokém jednomístném rozsahu – zhruba 1 miliardu dolarů nebo více.

Společnost AT & T předtím zvažovala prodej svých datových center a hostingových společností s Citigroup Inc. Nakonec prodala pouze hosting, který společnost IBM Corp. koupila v roce 2015.

Bezdrátový operátor v Dallasu patří mezi poslední velké telekomunikační společnosti, které chtějí uvolnit platformu datových center – zařízení vybavená síťovými počítači, paměťovými zařízeními a servery. V loňském roce společnost Verizon Communications Inc. prodala své portfolio datových center společnosti Equinix Inc. za 3,6 miliardy dolarů, tentýž rok společnost CenturyLink Inc. prodala svá zařízení za 2,3 miliardy dolarů konsorciu vedenému soukromou společností BC Partners. V roce 2015 společnost Windstream Holdings Inc. převedla své podnikání v oblasti datových center společnosti TierPoint za 575 milionů dolarů.

Společnost AT & T se snaží prodat kapitálově náročná datová centra, aby se lépe zaměřila na své klíčové wireless a video byznysy. Tento proces však stále probíhá a nemusí vyústit v dohodu. Zařízení budou vyžadovat investice a pozornost od potenciálních nabyvatelů.

Prodej datových center by společnosti AT & T přinesl další peněžní prostředky, aby zaplatila náklady na získání společnosti Time Warner Inc., pokud se tato dohoda uskuteční. Společnost nabídla 85 miliard dolarů v hotovosti a akciích pro majitele HBO, CNN a dalších mediálních aktiv předtím, než federální vláda dohodu zpochybnila. Soudní proces, který rozhodne o navrhovaném osudu fúze, bude zahájen 19. března.

Společnost AT & T prodává svá datová zařízení, neboť je silná chuť jak od strategických kupujících bohatých na hotovost, tak od nových účastníků, jako jsou firmy v oblasti infrastruktury, což zvyšuje ceny těchto aktiv. Sektor se nadále rychle rozšiřuje, jelikož organizace spotřebovávají větší množství dat a vyžadují více IT služeb.

Zvláště soukromé kapitálové společnosti hrály velkou roli při konsolidaci odvětví datových center, kde se zaměřují na jeho expanzi a na model založený na smlouvách, který slibuje stabilní peněžní tok. Během uplynulého desetiletí investoři úspěšně vybudovali platformy, které jsou dnes součástí větších konglomerátů.

Nedávné transakce v tomto sektoru zahrnují akvizici společnosti IO Data Centers LLC společností Iron Mountain Inc. za 1,34 miliardy dolarů, akvizici společnosti ViaWest Inc. společností Peak 10 Inc.  za 2,3 miliardy kanadských dolarů a nákup společnosti DuPont Fabros Technology Inc. společností Digital Realty Trust Inc. za 4,95 miliardy dolarů.

Zdroj: marketwatch.com

Související články

Leave a Comment