Aitken expanduje, aby se stal nejvýkonnějším superpočítačem NASA

NASA supercomputer upgrade

NASA modernizovala jeden ze svých superpočítačů, čímž více než ztrojnásobila jeho původní výkonnostní kapacitu a získala nový nejvyšší bod v nejnovějším seznamu Top500.

Nejnovější rozšíření superpočítače Aitken mu poprvé od nasazení v roce 2019 vyneslo přezdívku „nejvýkonnější superpočítač NASA“.

Superpočítač se nachází v Modular Supercomputing Facility (MSF) v rámci NASA Advanced Supercomputing facility (NAS) v Ames Research Center v Silicon Valley a přidal čtyři nové systémové racky HPE Apollo obsahující 512 Rome uzlů, čímž se celkový počet uzlů Aitkenu zvýšil na 3 200 s 308 224 jádry.

Špičkový výkon superpočítače, pojmenovaný po astronomovi Robertu Grantu Aitkenovi, nyní vzrostl na teoretických 13,12 petaflopů a trvalý výkon 9,1 petaflopů, což mu vyneslo 58. místo v žebříčku Top 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě.

Při spuštění v roce 2019 byl systém schopen udržet 2,38 petaflopů a maximálně 3,69 petaflopů; upgrade v roce 2021 dosáhl 5,80 a 8,33 petaflopů.

Aitken je nejnovější ze čtyř superpočítačů NASA, které poskytuje High-End Computing Capability Portfolio v zařízení NAS, včetně Electra, Endeavour a Pleiades, z nichž druhý držel titul nejvýkonnějšího superpočítače NASA posledních 14 let.

16procentní nárůst výpočetního výkonu oproti předchozímu rozšíření pomůže NASA v dalším výzkumu v oblasti letectví, vesmírného průzkumu, vědy o Zemi a astrofyziky. Příkladem této práce je simulace prostředí startu v Kennedyho vesmírném středisku pro nadcházející mise Artemis.

Simulace předpovídají aerodynamické zatížení nosné rakety, mobilního odpalovacího zařízení, věžových konstrukcí a plamenného příkopu a běh na tisících Aitkenových jader trvá několik týdnů.

Rozšířený Aitken nyní zaplňuje první modul v MSF a využívá technologii venkovního vzduchu a ventilátoru k chlazení vody v systému s uzavřenou smyčkou, který odstraňuje teplo generované procesory počítače. Podle zprávy NASA z jara 2022 má modul Aitken PUE 1,05. V porovnání s využitím stejného množství zdrojů v hlavní budově NAS modulární přístup ušetří 14 procent energie potřebné k chlazení, přibližně 4,5 milionu kilowatthodin, a sníží spotřebu vody o 96 procent.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment