Vattenfall spouští datové centrum Cloud&Heat v kogenerační jednotce ve Stockholmu

Vattenfall datacenter

Švédská energetická společnost Vattenfall uzavřela partnerství s Cloud&Heat Technologies na pilotním projektu zřízení datového centra v továrně na biomasu u Stockholmu.

Státní energetická firma a německá společnost zabývající se ekologickými datovými centry nainstalovaly dva kontejnery datových center v teplárně na biomasu Vattenfall v Jordbro jižně od Stockholmu.

Projekt byl poprvé oznámen v březnu 2020. Testovací systém bude využívat dva kapalinou chlazené 20stopé kontejnery společnosti Cloud&Heat se sídlem v Drážďanech vybavené 1 600 vysoce výkonnými grafickými kartami.

„Poptávka po vysoce výkonné a levné výpočetní kapacitě rychle roste, zejména po aplikacích internetu věcí a umělé inteligence. Naše nové datové centrum v našem pilotním místě ve Švédsku je připraveno k provozu pro zákazníky, kteří očekávají nákladově efektivní, spolehlivou výpočetní kapacitu bez fosilních zdrojů,“ řekl Birger Ober, projektový manažer společnosti Vattenfall.

Zařízení bude odebírat elektřinu z kogenerační jednotky na biomasu a přebytečné teplo posílat do místní sítě dálkového vytápění. Kontejnery nabídnou Cloud&Heat’s Machine-Learning/Artificial Intelligence stack.

„Cloud&Heat Technologies poskytuje energeticky účinná, škálovatelná a bezpečná řešení s vysokou hustotou infrastruktury na míru, která splňují požadavky budoucnosti. Odborné znalosti společnosti Vattenfall a technologie Cloud&Heat umožnily vybudování vodou chlazeného datového centra, které během provozu neprodukuje žádné emise CO2 a navíc je přímo integrováno do tepelné sítě Vattenfall pro přímé opětovné využití tepla,“ dodal Dr.Jens Struckmeier, CTO ve společnosti Cloud&Heat Technologies.

Cloud&Heat také navázal partnerství s norskou firmou Earth Wind & Power (EWP) na vývoji infrastruktury HPC umístěné v energetických lokalitách a potrubích.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment