Univerzita Queensland (UQ) v australském Brisbane zakoupila nový superpočítač od společnosti Dell Technologies.
Očekává se, že superpočítač, pojmenovaný Bunya podle nativního stromu australského státu kvůli jeho „strukturální podobnosti“ se superpočítačem, bude funkční tento měsíc.
Superpočítač od společnosti Dell EMC Technologies Australia má jádro řady AMD Epyc Milan ~6000 s 96 jádry na uzel plus 2 terabajty paměti na standardní výpočetní uzel a 4 terabajty na každý uzel s vysokou pamětí.
Bude začínat jako tradiční superpočítač založený na CPU s řadou uzlů s vysokou kapacitou paměti. Následné upgrady pravděpodobně přidají různé typy uzlů. Vysoce výkonný počítač (HPC) je v současné době instalován v datovém centru Polaris ve Springfieldu v Queenslandu.
Podle profesora Davida Abramsona, ředitele výzkumného výpočetního centra UQ, bude HPC schopno pokrýt celou řadu výzkumných oblastí a „posílí pozici UQ“.
„Aplikace, které jsou náročné na komunikaci nebo přesouvají velké množství dat jako součást jejich pracovního postupu, by mohly na Bunya běžet mnohonásobně rychleji ve srovnání s našimi předchozími platformami, což výrazně zkracuje dobu potřebnou k dosažení výzkumných objevů,“ řekl Jake Carroll, CTO Research Computing Centre.
„S tím, jak vědecké přístroje dávají více výstupů, jak rostou modely a rozšiřují se průzkumné techniky, musí se také zvyšovat zdroje na jejich podporu. Bunya je energeticky účinnější než naše současné HPC a umožní nám minimalizovat náš dopad na životní prostředí.“
Univerzita v Queenslandu uvedla, že Bunya má nahradit tři starší HPC, pojmenované Awoonga, FlashLite a Tinaroo. Awoonga byla vyřazena z provozu v březnu a FlashLite bude brzy následovat s Tinaroo koncem tohoto roku.
Čtvrtý superpočítač, HPC s vysokými nároky na zobrazování GPU s názvem Weiner, bude pokračovat v provozu.
„RCC bude v tomto novém konsolidovaném modelu s jedním HPC dlouhodobě schopno poskytovat lepší a efektivnější zkušenosti. Jak čas plynul, potřeba a platnost diferencovaných superpočítačů slábla,“ řekl Carroll.
Výpočetní schopnosti Bunya jsou přibližně čtyřikrát rychlejší než FlashLite nebo Tinaroo a podle Carolla uživatelé mohli vidět podstatně vyšší výkon v závislosti na softwaru a provedených optimalizačních krocích.
Finanční prostředky byly získány UQ a příspěvky od Institute for Molecular Bioscience, Australian Institute for Bioengineering and Nanotechnology a QCIF.
Superpočítač bude k dispozici pro výzkumníky UQ a některé členy QCIF, z nichž většinu tvoří jiné univerzity ve „slunečním státě“.
UQ není jedinou univerzitou, která modernizuje své HPC. Začátkem tohoto roku Granadská univerzita nainstalovala Albaicín, superpočítač podstatně výkonnější než jejich předchozí dva HPC.
V loňském roce do HPC investovaly také University of Warwick, University of Birmingham, University of Cordoba a University of Luxembourg.
Zdroj: datacenterdynamics.com