Další týden za námi a rozhodně nemůžeme říci, že by svět datacenter postihla okurková sezóna. Spectre a Meltdown zasáhl hlavně on-premise Windows servery, Facebook investuje 42 miliard a rezignace šéfa Equinixu, to jsou hlavní témata posledních sedmi dní.
Nečekaný odchod ředitele Equinixu
Nejen světem kolokačních datacenter otřásla zpráva o nečekané rezignaci Steva Smitha, ředitele největšího světového providera kolokačních a IBX datacenter. Smith zastával funkci 11 let a i přes slabší finanční výsledky společnosti v poslední době vypadala jeho pozice neotřesitelná. Důvodem odchodu má být podle dostupných informací nějaké poměrně aktuální selhání v „personální otázce“, společnost odmítla k odchodu poskytnout podrobnější komentář.
Facebook v Atlantě staví datacentrový park za 42 miliard dolarů
Gigant v oblasti sociálních sítí masivně investuje do výstavby datových center v hlavním městě Georgie. Na ploše 400 akrů zde vyrůstá obří datacentrový kampus s plánovaným rozpočtem 42 miliard dolarů. Podle lokálních médií se jedná o vůbec největší ekonomický projekt v dějinách Georgie.
Zpráva o smělých plánech přichází navíc jen rok poté, co Facebook oznámil několik velkých plánovaných rozšíření svých dosavadních datových center. Nejde tedy pravděpodobně jen o obyčejné škálování, ale společnost se nejspíš chystá na něco velikého. Uživatelská základna populární sociální sítě zatím stálé narůstá, koncem roku 2017 přesahovala dvě miliardy uživatelů.
Objev Meltdown a Spectre otřásá s trhem on-premise Windows serverů
Meteorit v podobě objevu procesorových zranitelností Spectre a Meltdown nezasáhlo pouze Intel a jeho hardwarové partnery, ale celý IT trh. Nejvíce byly postiženy podniky, které hostují své služby a aplikace v tradičních datových centrech, na tom konec konců není až tak moc překvapivého. Co je ale mnohem zajímavější, jsou obrovské výkonnostní rozdíly mezi on-premise řešeními, které stojí na Windows serverech a těmi postavenými na Linuxu.
„Zdá se, že organizace, které v datových centrech využívají hlavně operační systémy Microsoft, mají mnohem větší problémy, než ty, které využívají Linux,“ prohlásil Carl Wright, z americké společnosti AttackIQ, která se zabývá kybernetickou bezpečností. Uživatelé využívající velká clusterová řešení využívající Linux (200 000 serverů a více) podle Wrighta nezaznamenávají prakticky žádný dopad na své obchodní procesy, což se u Windows konkurence po aplikaci bezpečnostních záplat rozhodně říci nedá. Degradace výkonu serverů po aplikaci patchů dosahuje až 30 %, což je již pro provoz v datových centrech poměrně kritické. Prostředí na trhu je dnes extrémně kompetitivní a řada byznys modelů vyloženě počítá s maximálně optimalizovaným využitím serverového výkonu.
Odborníci také předpokládají, že problémy ještě akcelerují současný trend přechodu od tradičního pronájmu serverů v datacentrech ke cloudovým službám typu Amazon Web Services, Microsoft Azure a Google Cloud Platform. Ty jednak disponují propracovanější bezpečnostní politikou a lepší podporou od výrobců a hlavně přenášejí podobné nečekané netriviální starosti směrem od interních IT týmů na svá bedra.